Trwa ładowanie...

Manifestacja polskości na trzeciomajowej paradzie w Chicago

• Chicagowska Polonia doroczną trzeciomajową paradą uczciła w sobotę 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja • Zdaniem organizatora - Związku Klubów Polskich - to największe poza granicami Polski obchody tego święta • Paradzie towarzyszyło hasło "1050 lat chrztu Polski"
Share
Flagi narodowe
Flagi narodoweŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski
d2qqy9j

W biało-czerwonej kolumnie w centrum Chicago maszerowały tysiące osób. Byli uczniowie z polskich szkół, przedstawiciele uczelni, zespoły folklorystyczne, orkiestry, reprezentacje organizacji polonijnych, stowarzyszenia lekarzy, prawników, inżynierów i żeglarzy, organizacje charytatywne, kluby zrzeszające imigrantów z rożnych regionów Polski. Towarzyszyły im patriotycznie udekorowane platformy.

Funkcję marszałka trzeciomajowej parady powierzono Janowi Krawcowi, weteranowi II wojny światowej i zasłużonemu dziennikarzowi polonijnemu. Wicemarszałkami zostały: pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator RP Anna Maria Anders i Lucyna Migała dyrektor artystyczna i menedżer zespołu ludowego "Lira Ensemble".

W roku wyborczym w USA na polskiej paradzie w Chicago nie brakowało amerykańskich polityków, wśród nich republikańskiego senatora ze stanu Illinois Marka Kirka oraz przedstawicieli władz Cook County, drugiego co do wielkości powiatu w USA.

d2qqy9j

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski powiedział PAP, że jego obecność na chicagowskiej paradzie "jest wyrazem wsparcia dla Polonii, a także sygnałem dla amerykańskich władz, że polskie władze są zainteresowane losem swoich rodaków".

"Jestem tutaj wysłannikiem pana prezydenta, dla którego rodacy są bardzo ważni, który pamięta o tych 20 milionach rodaków poza Polską" - podkreślił Kwiatkowski.

Jak powiedział, w Chicago bywał już wcześniej, ale pierwszy raz jest na trzeciomajowej paradzie. "To jest budujące, że tak wielu Polaków trwa w polskości i podtrzymuje ją. Myślę, że to co najbardziej cieszy to setki a nawet tysiące dzieci idących z biało-czerwonych strojach z polskim flagami. Uważam, że musimy robić wszystko, by tego typu polskie święta w tych miejscach gdzie Polacy mieszkają miały tak wielu uczestników i tak wielu widzów".

Zdaniem ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa trzeciomajowa parada pokazuje, że "polskość żyje w Chicago, a manifestowane tutaj poczucia związku z krajem pochodzenia napawa optymizmem w kontekście przyszłego pokolenia".

d2qqy9j

Schnepf, który po raz pierwszy uczestniczył w paradzie w tym mieście, przypomniał w rozmowie z PAP, że "w Chicago mieszka najstarsza i najliczniejsza Polonia, która gromadzi bardzo różne środowiska z wszystkich regionów Polski".

"W tej paradzie idą wszyscy, wszystkie organizacje, których jest wiele w Chicago i potrafią się świetnie zorganizować, a to pokazuje, że Polonia może być razem , stanowiąc poważną siłę , a my potrzebujemy tej siły" - podkreślił ambasador.

Elżbieta i Andrzej Szaflikowie od ponad 20 lat uczestniczą w trzeciomajowych paradach w Wietrznym Mieście. "Mamy trójkę dzieci, które uczęszczają do polskich szkół i dla nich jest to oczywiste, że co roku tu jesteśmy" - powiedzieli w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Relacja WP z manifestacji KOD i opozycji w Warszawie

d2qqy9j

Podziel się opinią

Share
d2qqy9j
d2qqy9j
Więcej tematów