PolskaMandaty za ciemne szyby

Mandaty za ciemne szyby

Kierowca starej hondy musiał wczoraj w Słupsku oddać dowód rejestracyjny auta za to, że jego szyby okazały się zbyt ciemne. Właśnie słupscy policjanci jako pierwsi w Polsce zabrali się do egzekwowania rozporządzenia ministra infrastruktury, zgodnie z którym przednie samochodowe szyby muszą mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 75%, a boczne z przodu co najmniej 70% - pisze "Gazeta Wyborcza".

27.08.2004 | aktual.: 27.08.2004 07:02

Pozostałe mogą być ciemniejsze. Przyciemniane szyby montowane fabrycznie przez producentów aut są z reguły zgodne z tymi normami. Jednak część kierowców stosuje dodatkowe przyciemnienie za pomocą specjalnych folii. Szyby nieszczęsnego kierowcy hondy przepuszczały światło jedynie w 38% - podaje dziennik. Zbyt przyciemnione szyby pozwalają na bezkarne łamanie przepisów - jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy rozmowę z telefonem komórkowym przy uchu - mówi komendant miejski policji w Słupsku Waldemar Fuchs. - Dla mnie jeszcze ważniejsze jest bezpieczeństwo moich funkcjonariuszy. Podchodzą do takiego auta i nie mają pojęcia, ile osób w nim siedzi. Ktoś zza ciemnej szyby może spokojnie celować ze strzelby.

Tym bardziej że - tego komendant nie mówi już oficjalnie - auta z przyciemnianymi szybami to ulubione gadżety rodzimej gangsterki. Rozporządzenie ministra obowiązuje od lutego ub.r., ale dotąd było martwe. Bo jak zmierzyć na drodze przepuszczalność świetlną szyb? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza". Wyczytałem w gazecie, że w Markach pod Warszawą jest polski producent takich mierników - mówi Fuchs. - Wypożyczyli nam na miesiąc jeden. Jeśli się sprawdzi, kupimy go na koszt komendy. Zobaczycie, że po Słupsku porządki z samochodowymi szybami zaczną się w całym kraju.

Cena aparatu to 2,6 tys. zł. Minister infrastruktury już nakazał, by w mierniki współczynnika przepuszczania światła wyposażyły się wszystkie stacje kontroli pojazdów. Mają na to czas do końca grudnia. Samochody ze zbyt ciemnymi szybami nie mają prawa przejść przez kontrolę techniczną - pisze "Gazeta Wyborcza". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)