Małpy jako króliki doświadczalne przed lotem na Marsa
W Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych (IPMB) Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) rozpoczął się eksperyment dotyczący badania oddziaływania promieniowania kosmicznego na organizm człowieka podczas lotów międzyplanetarnych. Królikami doświadczalnymi są małpy.
11.02.2009 16:23
- Oddziaływanie promieniowania to jedna z kluczowych spraw podczas długiego lotu na Marsa i ten problem zostanie rozwiązany - powiedział wiceprezes RAN Anatolij Grigoriew, który przez prawie 20 lat kierował IPMB.
Instytut ten poinformował, że badania oddziaływania radiacji na organizm człowieka - to jeden z elementów składowych przygotowań do lotu na Marsa, które potrwają kilka dziesięcioleci. Ponieważ badań takich na ludziach nie należy przeprowadzać, w eksperymencie wykorzystuje się małpy.
- Odtworzenie na Ziemi czynnika promieniowania kosmicznego jest bardzo poważnym zadaniem technicznym, dlatego przeprowadzonych zostanie kilka faz eksperymentu - początkowo krótkotrwałych, a następnie długich - wyjaśnił Grigoriew.
W trakcie krótkotrwałych faz - 14-30 dób - naukowcy w drodze eksperymentalnej dobierać będą odpowiednią dawkę promieniowania, by następnie badać zmiany w organizmach zwierząt.
- Zmiany te mogą pojawić się nie od razu, możliwe nawet, że dopiero w następnym pokoleniu, dlatego eksperyment będzie trwał nie jedno dziesięciolecie - wyjaśnił Grigoriew.