Trwa ładowanie...
d12sl1a

Małpia ospa

Najnowsze informacje
Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: SOPA Images
Oceń jako pierwszy:

Małpia ospa to choroba odzwierzęca wywołana ortopokswirusami, która występuje przede wszystkim na obszarach Afryki Środkowej oraz Afryki Zachodniej. Coraz więcej przypadków notowanych jest w Europie.

Małpia ospa - objawy

Odkrycia małpiej ospy dokonano pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W początkowym stadium choroba powoduje wysoką gorączkę, ogólne zmęczenie, bóle mięśni i pleców oraz obrzęk węzłów chłonnych. Następstwem jest wysypka na skórze. Tych objawów nie należy lekceważyć, gdyż małpia ospa to bardzo groźna choroba.

Źródłem zakażenia dla ludzi są takie zwierzęta jak małpy czy gryzonie. Do zakażenia małpią ospą może dojść na skutek pogryzienia przez zakażone zwierzę. Groźny może być też bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi bądź krwią chorej małpy, myszy, szczura, wiewiórki czy popielicy.

Istnieje też możliwość zarażenia się od człowieka. Niebezpieczne są przedmioty, na których pozostała wydzielina z pęcherzy tworzących się na ciele osoby zarażonej.

Wirus może także przenosić się poprzez spojówki, świeże, otwarte rany skórne, uszkodzone błony śluzowe, jamę nosową. Specjaliści podkreślają, że do zarażenia może prowadzić również stosunek seksualny z osobą chorą na małpią ospę.

Małpia ospa - czas inkubacji

Według Światowej Organizacji Zdrowia okres inkubacji, czyli czas od zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych wynosi zwykle od siedmiu do czternastu dni, ale może wynosić również od pięciu do dwudziestu jeden dni.

We wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występują przenoszące wirusa MPXV gryzonie afrykańskie. Poza Afrykę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii.

Małpia ospa a ospa wietrzna

Jak rozpoznać, czy zostaliśmy zarażeni małpią ospą? Główna różnica między objawami ospy wietrznej i małpiej polega na tym, że małpia ospa doprowadza do obrzęku węzłów chłonnych (limfadenopatię), podczas gdy ospa wietrzna nie powoduje takiego obrzęku.

Między pierwszym, a trzecim dniem od wystąpienia gorączki, u chorego pojawia się wysypka skórna, która w pierwszej kolejności występuje w obrębie skóry twarzy, a dopiero później rozprzestrzenia się na inne części ciała.

d12sl1a
d12sl1a
d12sl1a
Więcej tematów
d12sl1a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj