Małpa pomyśli - robot się poruszy
Amerykańscy naukowcy poinformowali, że po wszczepieniu w mózgi małp elektrod, zwierzęta potrafią za pomocą myśli kierować ramieniem robota. Wyniki eksperymentów opublikowano na łamach najnowszego "Nature".
Naszym bezpośrednim celem jest skonstruowanie protez dla ludzi, którzy są całkowicie sparaliżowani - wyjaśnia prowadzący badania Andrew Schwartz, profesor neurobiologii na University of Pittsburgh School of Medicine. Ostatecznie jednak chcemy lepiej zrozumieć złożoność ludzkiego mózgu - dodał.
Naukowcy wszczepili w mózgi małp, w rejon zwany korą motoryczną, elektrody grubości ludzkiego włosa. Dzięki elektrodom sygnały elektryczne z neuronów mózgu przenoszone były do komputera. Tam - dzięki specjalnym algorytmom - komputer przetwarzał sygnały z zaledwie 100 neuronów i wysyłał pod postacią komend do ramienia robota.
Naukowcy próbowali nauczyć małpy posługiwania się robotem. Zwierzęta za pomocą ramienia sięgały po cukierki i kawałki owoców.
Badacze opisują, że powodzenie prób wyniosło 61%. Ich zdaniem, małpy stopniowo zaczynały traktować ramię robota jak część własnego ciała - ruchy ramienia stawały się płynne i nabierały precyzji.
Im więcej dowiemy się o mózgu, tym skuteczniej będziemy walczyć z takimi schorzeniami, jak choroba Parkinsona, Alzheimera, paraliż czy nawet choroby umysłowe - wyjaśnia Schwartz.