Trwa ładowanie...
d2ytfeg

Małgorzata Manowska kandydatką na prezesa Sądu Najwyższego. Kim jest Małgorzata Manowska?

Małgorzata Manowska po trzech dniach obrad Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego otrzymała największą liczbę głosów i jest kandydatką na stanowisko I prezesa tej instytucji.
Share
Prof. Małgorzata Manowska jest kandydatem na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego
Prof. Małgorzata Manowska jest kandydatem na stanowisko Prezesa Sądu NajwyższegoŹródło: PAP
d2ytfeg

Po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf, Sąd Najwyższy został bez I prezesa. Funkcję tę tymczasowo pełni Kamil Zaradkiewicz, który przewodził obradom Zgromadzenia Ogólnego tej instytucji. Miało ono wybrać pięciu kandydatów na stanowisko prezesa, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże następcę prof. Gersdorf. Najwięcej głosów otrzymała prof. Małgorzata Manowska.

Sąd Najwyższy. Kim jest Małgorzata Manowska?

Małgorzata Manowska urodziła się 22 września 1964 roku w Warszawie. To polska prawnik, procesualistka cywilna, doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uczelni Łazarskiego. W przeszłości była podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości. Od 2016 pełniła funkcję dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Sędzią Sądu Najwyższego jest od 2018 roku.

d2ytfeg

W 1992 roku ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 9 lat później na tej samej uczelni uzyskała stopień naukowa doktora nauk prawnych, a w 2010 została doktorem habilitowanym. W 1994 roku z wynikiem celującym zdała egzamin sędziowski. Orzekała kolejno w Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie i od 2004 w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Małgorzata Manowska kandydatką na prezesa Sądu Najwyższego

Już w 2018 roku Małgorzata Manowska była wymieniana przez media i polityków Prawa i Sprawiedliwości jako kandydatka na stanowisko prezes Sądu Najwyższego. Od 10 października 2018 roku jest sędzią Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Po opróżnieniu urzędu Pierwszej Prezes SN przez prof. Małgorzatę Gersdorf, Zgromadzenie Ogólne SN wybrało pięciu kandydatów na to stanowisko. Najwięcej głosów - 17 - otrzymała prof. Małgorzata Manowska. Nowego Prezesa SN wybierze prezydent Andrzej Duda.

d2ytfeg

Zobacz też: Miał być deal opozycji z Jarosławem Gowinem. Co poszło nie tak? Poseł KO odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ytfeg

Podziel się opinią

Share
d2ytfeg
d2ytfeg
Więcej tematów