Trwa ładowanie...

Małgorzata Kidawa-Błońska uderza w Andrzej Dudę. Chodzi o Trybunał Konstytucyjny

"Jako Prezydent doprowadzę do tego, że wszyscy nielegalnie wybrani sędziowie zostaną z TK usunięci" - obiecuje Małgorzata Kidawa-Błońska. To reakcja na to, że Andrzej Duda przyjął ślubowanie od Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.

Share
Małgorzata Kidawa-Błońska uderza w Andrzej Dudę. Chodzi o Trybunał Konstytucyjny
Źródło: PAP
dw8371b

"Prezydent Duda nie miał na tyle odwagi, by przeciwstawić się tym kandydaturom. Jak widać ważniejszy od przestrzegania Konstytucji jest strach przed prezesem Kaczyńskim" - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska na Twitterze.

Kandydatka w prawyborach w Koalicji Obywatelskiej obiecała również, że, gdy zostanie prezydentem, "doprowadzi do tego, że wszyscy nielegalnie wybrani sędziowie zostaną z TK usunięci".

dw8371b

W czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny. Jak podał TVN24, uroczystość miała miejsca w Belwederze - a nie w Pałacu Prezydenckim - bez obecności kamer i dziennikarzy.

Beata Kempa: Tusk ma spaloną ziemię w PO. Schetyna o to zadbał

Do sprawy odniósł się również Robert Biedroń. "Czy prezydent Duda odbierając ślubowanie od Pawłowicz i Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego wspomniał coś dzisiaj o odpartyjnieniu i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości?" - pyta na Twitterze.

Na komentarz publicystów i dziennikarzy nie trzeba było długo czekać. Tak sprawę zaprzysiężenia ocenia Konrad Piasecki.

Z kolei Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę na to, że ta uroczystość nie została wyeksponowana przez Kancelarią Prezydenta.

Trybunał Konstytucyjny. Sprawa sędziów-dublerów

Kidawa-Błońska we wpisie nawiązała do wyboru przez Sejm trzech sędziów z 2015 r. Prezydent Andrzej Duda nie przyjął od przysięgi od Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka oraz Andrzeja Jakubeckiego. Na ich miejsce Sejm nowej kadencji wybrał Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Zostali oni zaprzysiężeni przez prezydenta jeszcze przed werdyktem TK.

Ówczesny prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński nie dopuszczał do orzekania tych sędziów w TK. Innego zdania była Julia Przyłębska, która zastąpiła Rzeplińskiego po wygaśnięciu jego kadencji. Nowa prezes TK w pełni włączyła wszystkich trzech sędziów do Trybunału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw8371b

Podziel się opinią

Share
dw8371b
dw8371b
Więcej tematów