Trwa ładowanie...
d2ywts2
19-12-2003 13:50

"Małe Schengen" w ramach Grupy Wyszehradzkiej?

Komisja Europejska najprawdopodobniej nie
będzie się sprzeciwiać ewentualnemu zniesieniu kontroli ruchu
osobowego między państwami Czwórki Wyszehradzkiej w formie "małego
Schengen" - poinformowała z Brukseli czeska agencja prasowa CTK,
powołując się na zastrzegające anonimowość źródło w Komisji
Europejskiej.

d2ywts2
d2ywts2

W artykule zamieszczonym w najnowszym wydaniu czeskiego tygodnika "Respekt" były polski minister obrony Janusz Onyszkiewicz zaproponował, by z dniem 1 maja 2004 roku znieść kontrolę ruchu osobowego między Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami. Argumentował, że - poza korzyściami dla samych podróżujących obywateli tych krajów (zniesiona zostałaby wszelka kontrola graniczna) - straż graniczną można byłoby przesunąć na granicę zewnętrzną Unii (w przypadku Polski na granicę wschodnią).

Jak poinformował Onyszkiewicz, przedstawił on swoją inicjatywę m.in. prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i ministrowi spraw zagranicznych Włodzimierzowi Cimoszewiczowi, jednak, mimo zainteresowania, "jak dotąd nic się nie dzieje, nikt tej sprawy nie podejmuje". Dodał, że podobnie zresztą wygląda to w pozostałych krajach, których inicjatywa dotyczy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik powiedział, że sceptycznie podchodzi do propozycji utworzenia "małego Schengen". "Nie twórzmy czegoś, co dubluje to, co chcemy zrobić, co chcemy rozwiązać strategicznie" - zaapelował, zaznaczając, że strategicznie naszym celem jest wejście do Schengen.

Układ z Schengen (z 1985, modyfikowany w późniejszych latach)
znosi kontrolę na wewnętrznych granicach tych państw, które podpisały dokument, a podpisały prawie wszystkie (spośród państw członkowskich UE do układu nie należą jedynie Wielka Brytania i Irlandia, natomiast należą Norwegia i Islandia niewchodzące w skład UE). Porozumienie pozostaje otwarte dla kolejnych państw, które spełnią wymogi określone w układzie.

d2ywts2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ywts2
Więcej tematów