Mała wiedza o Powstaniu Warszawskim wśród berlińczyków
Z badań przeprowadzonych przez Muzeum Powstania Warszawskiego wynika, że tylko co drugi berlińczyk (54,9 proc.) wie o powstaniu warszawskim. Jednocześnie trzy czwarte (74,8 proc.) deklaruje poszerzenie wiedzy dzięki zorganizowanej w Berlinie wystawie - informuje Muzeum.
01.11.2014 | aktual.: 01.11.2014 13:26
Wystawa "Powstanie Warszawskie 1944", wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i berlińskiej Fundacji Topografia Terroru, została otwarta w centrum Berlina z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania z udziałem prezydentów Polski i Niemiec - Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka - oraz powstańców. Do zamknięcia, które miało miejsce w poniedziałek, obejrzało ją 280 tys. osób. Stronę www.warsawrising.eu poświęconą projektowi odwiedziło zaś dotąd ponad 100 tys. internautów z całego świata.
Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, z badań przeprowadzonych przez placówkę wynika, że wiedza berlińczyków na temat powstania jest umiarkowana. Jedynie co drugi z mieszkańców niemieckiej stolicy słyszał o zrywie (54,9 proc.). Jednocześnie trzy czwarte (74,8 proc.) gości wystawy deklaruje, że dzięki ekspozycji poszerzyli swoją wiedzę o powstaniu warszawskim. Prawie tyle samo (77,6 proc.) ocenia, że wystawa pomogła im lepiej rozumieć postawę Polaków i ich stosunek do historii.
- Tworząc wystawę postawiliśmy sobie za cel upowszechnianie świadomości historycznej wśród zwiedzających z całego świata oraz pogłębienie, często szczątkowej, wiedzy na temat przebiegu II wojny. Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że trzy czwarte z 280 tys. zwiedzających uważa, że wystawa poszerzyła ich wiedzę o powstaniu warszawskim. To wymierny sukces, który może być początkiem dużych zmian w zbiorowej świadomości Europejczyków - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
10 rozdziałów wystawy
Wystawa składała z 10 rozdziałów - pierwszy dotyczył Warszawy przedwojennej. Kolejne opowiadały o napaści Niemiec na Polskę, niemieckiej okupacji i polityce terroru oraz Polskim Państwie Podziemnym. Rozdział poświęcony samemu powstaniu zatytułowano "Bitwa o wolność". Wyróżniającym się graficznie za sprawą czarnego koloru elementem była część mówiąca o katach Warszawy.
Po rozdziałach o zniszczeniu miasta i wypędzeniu jego ludności kolejną część ekspozycji poświęcono konferencji w Jałcie. Ostatni rozdział pod nazwą "Feniks z popiołów" opowiadał o drodze Polski do odzyskania wolności: ruchu Solidarności i wyborach 4 czerwca 1989 r. Elementami wystawy były m.in. archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów i nagrania z tamtych czasów.
Ekspozycji towarzyszył szereg wydarzeń m.in. dyskusje panelowe z udziałem znanych historyków m.in. Normana Daviesa, Andrzeja Paczkowskiego, Andrzeja Kunerta i Władysława Bartoszewskiego, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół. Uzupełnieniem ekspozycji był dwujęzyczny angielsko-niemiecki katalog.
Zobacz również wideo