Trwa ładowanie...
d2wc0ij

Maj okazuje się dobrym miesiącem. Poprawiły się nastroje społeczne

Poparcie dla partii rządzącej idzie w parze z oceną jakości życia. Coraz więcej Polaków twierdzi bowiem, że sytuacja w kraju, również gospodarcza, jest dobra. Liczby mówią same za siebie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Fotolia)
d2wc0ij

42 proc. Polaków jest zdania, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku - wynika z najnowszego badania "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS. To o 4 pkt proc. więcej niż w kwietniu.

Respondenci nie byli jednak jednomyślni. 43 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.) negatywnie ocenia sytuację w Polsce.

Ankietowani odnieśli się także do gospodarki. 42 proc. Polaków (wzrost o 3 pkt proc.) ocenia ją pozytywnie. Inne zdania jest 15 proc. pytanych (spadek o 3 pkt proc.).

d2wc0ij

Jak badani oceniają poziom życia? 56 proc. (spadek o 3 pkt proc.) respondentów twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze.

Jaki kraj, taki rząd?

Z majowego sondażu CBOS dot. oceny rządu wynika, że poparcie dla władzy jest stabilne, nieznacznie rośnie. Zadowolenie wyraziło 39 proc. pytanych, niezadowolenie - 34 proc.

51 proc. respondentów dobrze ocenia wyniki dotychczasowej działalności rządu. Przeciwnego zdania jest 38 proc. badanych.

d2wc0ij

Z sondażu dot. nastrojów społecznych wynika też, że niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce są przede wszystkim osoby o lewicowych poglądach politycznych, niepraktykujący religijnie lub praktykujący jedynie kilka razy w roku, badani z wyższym wykształceniem, uzyskujący najwyższe dochody per capita, mieszkający w największych miastach oraz mający od 35 do 44 lat. Negatywne opinie wyrazili też respondenci należący do kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla, pracownicy administracyjno-biurowi oraz prywatni przedsiębiorcy.

87 proc. zwolenników PiS dobrze ocenia sytuację w Polsce, źle - 5 proc. Sympatycy Kukiz’15, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej oraz Polacy niezamierzający głosować w wyborach krytycznie wypowiadają się na ten temat. Tego zdania jest 75 proc. wyborców PO i 70 proc. elektoratu Nowoczesnej.

Według 21 proc. Polaków (wzrost o 2 pkt proc.) sytuacja polityczna w kraju jest dobra, zła - wg 38 proc. (spadek o 6 pkt proc.), przeciętna - wg 34 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Badani ocenili też warunki materialne swoich gospodarstw domowych. 52 proc. pytanych stanowią osoby, które określają je jako dobre. 9 proc. respondentów uważa swoją sytuację materialną za złą.

d2wc0ij

Czy w przyszłych miesiącach będzie lepiej? 25 proc. ankietowanych przewiduje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja. Tyle samo badanych uważa, że ulegnie ona pogorszeniu. Najwięcej, bo 42 proc. pytanych twierdzi, że sytuacja w Polsce nie ulegnie zmianie.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-14 maja 2017 r. na liczącej 1.034 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP

d2wc0ij

Podziel się opinią

Share

d2wc0ij

d2wc0ij
Więcej tematów