Trwa ładowanie...
d3y57h1

Magdalena Sroka - Porozumienie

PAP
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka

Magdalena Joanna Sroka (z domu Wolter) jest polską polityk, działaczką samorządową, specjalistką ds. bezpieczeństwa i byłą policjantką. Od 10 grudnia 2022 roku sprawuje funkcję prezes partii Porozumienie.

Magdalena Sroka - wykształcenie

Polityk jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Dodatkowo kształciła się na Uniwersytecie Gdańskim, kończąc w 2006 roku studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W 2029 roku została natomiast absolwentką studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration. W czasie kształcenia Sroka uzyskała także uprawnienia instruktora sportu, ratownika WOPR, sternika motorowodnego oraz negocjatora policyjnego.

Magdalena Sroka - policja

Kariera zawodowa Sroki na początku była związana z policją. W czasie ponad piętnastoletniej służby uzyskała stopień nadkomisarza Policji. Jej specjalnością były negocjacje oraz bezpieczeństwo - w czasie czynnej służby zajmowała się m.in. zabezpieczeniem imprez masowych oraz wizyt najważniejszych osób w państwie. Jak można przeczytać na stronie internetowej polityk, "przez ponad 15 lat jako ekspert w zakresie bezpieczeństwa, angażowałam się zawodowo i społecznie, pracując w instytucjach administracji rządowej i samorządowej". W 2019 roku, po rozpoczęciu kariery politycznej, Sroka postanowiła odejść ze służby. "Otrzymany jesienią ubiegłego roku mocny mandat społeczny dzięki, któremu pełnię funkcję radnej sejmiku województwa pomorskiego i wiceprzewodniczącej sejmikowej komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego, i niemal 10000 tysięcy głosów poparcia od osób, które nie bały się mi zaufać, to wielka odpowiedzialność determinująca mnie do poważnego potraktowania wynikających z tego obowiązków" - wyjaśniała w opublikowanych podziękowaniach.

Magdalena Sroka PiS

Jeszcze przed odejściem ze służby, Magdalena Sroka jako przedstawicielka Porozumienia, została wybrana na radną Sejmiku Województwa Pomorskiego z listy komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz sprawowania funkcji radnej pełniła również rolę zastępczyni przewodniczącego komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego.

Magdalena Sroka w Porozumieniu

W 2019 roku Sroka wystartowała w wyborach parlamentarnych, uzyskując w swoim okręgu niemal 10 tysięcy głosów i uzyskując mandat poselski Sejmu IX kadencji. Rok później polityk awansowała na rzecznik prasową partii Porozumienie, a w 2021 roku - po wybuchu sporu wewnętrznego w partii - została jej wiceprezeską. W tym samym roku, po decyzji o wystąpieniu parlamentarzystów Porozumienia z KP Prawa i Sprawiedliwości, wraz z kilkoma innymi partyjnymi członkami założyła nowe koło parlamentarne. Pod koniec 2022 roku została natomiast wybrana przewodniczącą partii Porozumienie.

d3y57h1
d3y57h1
d3y57h1
Więcej tematów
d3y57h1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj