Magdalena Sroka - Porozumienie
Magdalena Joanna Sroka (z domu Wolter) jest polską polityk, działaczką samorządową, specjalistką ds. bezpieczeństwa i byłą policjantką. Od 10 grudnia 2022 roku sprawuje funkcję prezes partii Porozumienie.
Magdalena Sroka - wykształcenie
Polityk jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Dodatkowo kształciła się na Uniwersytecie Gdańskim, kończąc w 2006 roku studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W 2029 roku została natomiast absolwentką studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration. W czasie kształcenia Sroka uzyskała także uprawnienia instruktora sportu, ratownika WOPR, sternika motorowodnego oraz negocjatora policyjnego.
Magdalena Sroka - policja
Kariera zawodowa Sroki na początku była związana z policją. W czasie ponad piętnastoletniej służby uzyskała stopień nadkomisarza Policji. Jej specjalnością były negocjacje oraz bezpieczeństwo - w czasie czynnej służby zajmowała się m.in. zabezpieczeniem imprez masowych oraz wizyt najważniejszych osób w państwie. Jak można przeczytać na stronie internetowej polityk, "przez ponad 15 lat jako ekspert w zakresie bezpieczeństwa, angażowałam się zawodowo i społecznie, pracując w instytucjach administracji rządowej i samorządowej". W 2019 roku, po rozpoczęciu kariery politycznej, Sroka postanowiła odejść ze służby. "Otrzymany jesienią ubiegłego roku mocny mandat społeczny dzięki, któremu pełnię funkcję radnej sejmiku województwa pomorskiego i wiceprzewodniczącej sejmikowej komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego, i niemal 10000 tysięcy głosów poparcia od osób, które nie bały się mi zaufać, to wielka odpowiedzialność determinująca mnie do poważnego potraktowania wynikających z tego obowiązków" - wyjaśniała w opublikowanych podziękowaniach.
Magdalena Sroka PiS
Jeszcze przed odejściem ze służby, Magdalena Sroka jako przedstawicielka Porozumienia, została wybrana na radną Sejmiku Województwa Pomorskiego z listy komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz sprawowania funkcji radnej pełniła również rolę zastępczyni przewodniczącego komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego.
Magdalena Sroka w Porozumieniu
W 2019 roku Sroka wystartowała w wyborach parlamentarnych, uzyskując w swoim okręgu niemal 10 tysięcy głosów i uzyskując mandat poselski Sejmu IX kadencji. Rok później polityk awansowała na rzecznik prasową partii Porozumienie, a w 2021 roku - po wybuchu sporu wewnętrznego w partii - została jej wiceprezeską. W tym samym roku, po decyzji o wystąpieniu parlamentarzystów Porozumienia z KP Prawa i Sprawiedliwości, wraz z kilkoma innymi partyjnymi członkami założyła nowe koło parlamentarne. Pod koniec 2022 roku została natomiast wybrana przewodniczącą partii Porozumienie.