ycipk-3yzatf

Magdalena Ogórek mówiła, że nie zarobi na dotacji z ministerstwa. Sprawdziliśmy

Napisana przez Magdalenę Ogórek książka o generale SS Ottonie Waechterze dostała 40 tys. zł dofinansowania z ministerstwa kultury. "Dotacja jest dla wydawnictwa, autor nie ma z niej ani 1 zł" - oburzała się była kandydatka SLD na prezydenta, gdy media zaczęły pisać o sprawie. Jak wydano te pieniądze? Sprawdziliśmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Książka Magdaleny Ogórek została dofinansowana przez ministerstwo kultury. Na zdjęciu autorka i minister Piotr Gliński podczas prezentacji aplikacji mobilnej ArtSherlock.
Książka Magdaleny Ogórek została dofinansowana przez ministerstwo kultury. Na zdjęciu autorka i minister Piotr Gliński podczas prezentacji aplikacji mobilnej ArtSherlock. (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Marczewski)
ycipk-3yzatf

"Lista Waechtera. Generał SS, który ograbił Kraków" to nowa książka Magdaleny Ogórek. O samej książce piszemy tutaj, czytamy też jej fragmenty. Wydawca książki Zona Zero dostał 40 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako, że to środki publiczne, poprosiliśmy o informację, w jaki sposób je wydano. W przeciwieństwie do wielu instytucji publicznych i państwowych firm, wydawnictwo Zona Zero szybko i obszernie odpowiedziało na nasz wniosek.

Czytamy książkę Magdaleny Ogórek - długa wersja

ycipk-3yzatf

Jak poinformował Wirtualną Polskę prezes wydawnictwa Michał Jeżewski, dotacja jest rozłożona na trzy lata. W 2017 roku zostanie wydane 38 700 zł, w 2018 r. - 800 zł, a w 2019 r. kolejne 500 zł Na co zostaną wydane te środki? Wydawnictwo Zona Zero przesłało nam rozliczenie za 2017 rok.

Wpis Magdaleny Ogórek z 8 marca 2017 roku. Twitter
Podziel się

9 tys. zł poszło na honorarium Magdaleny Ogórek. To zaskakujące, bo jeszcze w marcu 2017 roku autorka oburzała się na media, sugerujące jej zdaniem, że dotacja z ministerstwa to pieniądze, które trafią na jej konto. "Tak gra GW, z którą spotkam się w sądzie jak z każdym za szerzenie tego kłamstwa. Dotacja jest dla wydawnictwa, autor nie ma z niej ani 1zł" - pisała Ogórek 8 marca. Ten wpis wciąż jest na jej koncie na Twitterze. I budzić kontrowersje może nie sam fakt wypłaty wynagrodzenia autorce, ale to, że złamała ona publicznie dane słowo.

Pozostałe pozycje w spisie wydatków to: redakcja tekstu, skład, korekta składu, projekt okładki, opracowanie graficzne - 8 000 zł, druk - 19500 zł oraz koszty ogólnowydawnicze - koordynacja procesu wydawniczego - 2200 zł. W sumie cała zaplanowana na 2017 rok kwota 38 700 zł. Przypomnijmy, że te dane dostaliśmy od prezesa wydawnictwa Zona Zero Michała Jeżewskiego.

ycipk-3yzatf
Polub WP Wiadomości
ycipk-3yzatf
ycipk-3yzatf