Trwa ładowanie...

MAEA ostrzega przed ryzykiem ataków na instalacje jądrowe

• Amano: terroryści próbują wykorzystać każdą lukę w systemie bezpieczeństwa jądrowego

• Sekretarz MAEA wezwał do zwiększenia uwagi na warunki przewożenia i przetwarzania odpadów radioaktywnych

• Zdaniem Amano każdy kraj może stać się celem ataku

Share
MAEA ostrzega przed ryzykiem ataków na instalacje jądrowe
Źródło: AFP, Fot: ROLAND SCHLAGER / APA
die96s8

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, której konferencja na temat bezpieczeństwa nuklearnego rozpoczęła się w Wiedniu, ostrzegła przed ryzykiem ataków na instalacje nuklearne lub materiały rozszczepialne.

- Terroryści i przestępcy próbują znaleźć i wykorzystać każdą lukę w światowym systemie bezpieczeństwa jądrowego - ostrzegł sekretarz generalny MAEA Yukiya Amano, podkreślając, że "każdy kraj może stać się celem ataku" tego typu. Jego zdaniem zagrożone są nawet te kraje, które posiadają niewielkie ilości materiałów rozszczepialnych.

die96s8

- Każdy kraj w każdej części świata w pewnym momencie może zostać wykorzystany jako punkt tranzytowy - podkreślił Amano.

Ataki takie mogą mieć na celu zarówno obiekty, jak i materiały radioaktywne znajdujące się w tranzycie - powiedział. Wezwał do "zwiększenia uwagi na warunki przewożenia i przetwarzania odpadów radioaktywnych".

Zagrożenie terrorystyczne według MAEA dotyczy możliwości tworzenia brudnych bomb ze skradzionych materiałów radioaktywnych i ataków skierowanych bezpośrednio na obiekty jądrowe.

W ciągu dwudziestu lat MAEA odnotowała około 2800 przypadków handlu substancjami radioaktywnymi, nielegalnego posiadania lub utraty takich materiałów.

W konferencji zorganizowanej w wiedeńskiej siedzibie MAEA udział bierze kilkuset ekspertów i ministrów ze 168 krajów członkowskich tej organizacji.

Oprac. Iga Burniewicz

die96s8

Podziel się opinią

Share
die96s8
die96s8
Więcej tematów