Trwa ładowanie...
d3zyy4e

MAEA ostrzega przed ryzykiem ataków na instalacje jądrowe

• Amano: terroryści próbują wykorzystać każdą lukę w systemie bezpieczeństwa jądrowego
• Sekretarz MAEA wezwał do zwiększenia uwagi na warunki przewożenia i przetwarzania odpadów radioaktywnych
• Zdaniem Amano każdy kraj może stać się celem ataku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Yukiya Amano
Yukiya Amano (AFP, Fot: ROLAND SCHLAGER / APA)
d3zyy4e

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, której konferencja na temat bezpieczeństwa nuklearnego rozpoczęła się w Wiedniu, ostrzegła przed ryzykiem ataków na instalacje nuklearne lub materiały rozszczepialne.

- Terroryści i przestępcy próbują znaleźć i wykorzystać każdą lukę w światowym systemie bezpieczeństwa jądrowego - ostrzegł sekretarz generalny MAEA Yukiya Amano, podkreślając, że "każdy kraj może stać się celem ataku" tego typu. Jego zdaniem zagrożone są nawet te kraje, które posiadają niewielkie ilości materiałów rozszczepialnych.

- Każdy kraj w każdej części świata w pewnym momencie może zostać wykorzystany jako punkt tranzytowy - podkreślił Amano.

d3zyy4e

Ataki takie mogą mieć na celu zarówno obiekty, jak i materiały radioaktywne znajdujące się w tranzycie - powiedział. Wezwał do "zwiększenia uwagi na warunki przewożenia i przetwarzania odpadów radioaktywnych".

Zagrożenie terrorystyczne według MAEA dotyczy możliwości tworzenia brudnych bomb ze skradzionych materiałów radioaktywnych i ataków skierowanych bezpośrednio na obiekty jądrowe.

W ciągu dwudziestu lat MAEA odnotowała około 2800 przypadków handlu substancjami radioaktywnymi, nielegalnego posiadania lub utraty takich materiałów.

W konferencji zorganizowanej w wiedeńskiej siedzibie MAEA udział bierze kilkuset ekspertów i ministrów ze 168 krajów członkowskich tej organizacji.

Oprac. Iga Burniewicz

d3zyy4e

Podziel się opinią

Share
d3zyy4e
d3zyy4e
Więcej tematów