Trwa ładowanie...

Macron ogłosił. Taki ma plan ws. pokoju w Ukrainie

Francuski prezydent Emmanuel Macron poinformował w sobotę, że w kwietniu odwiedzi Chiny. Jak zaznaczył, podczas wizyty będzie starał się nakłonić chińskie władze, aby "pomogły wywrzeć większą presję na Rosję", by w ten sposób skłonić Kreml do zakończenia wojny w Ukrainie. W piątek Pekin zaprezentował swój 12-punktowy "plan pokojowy".

Macron jedzie do Chin. Ma w Pekinie jeden celMacron jedzie do Chin. Ma w Pekinie jeden celŹródło: East News, fot: AURELIEN MORISSARD / POOL
d42eq0p
d42eq0p

W sobotnim wystąpieniu Macron powiedział, że pokój będzie możliwy tylko wtedy, gdy "rosyjska agresja zostanie powstrzymana, wojska wycofane, a suwerenność terytorialna Ukrainy i jej mieszkańców zostanie uszanowana".

Nawiązując do przedstawionego przez Pekin "planuj pokojowego", francuski prezydent pozytywnie ocenił zaangażowanie Chin na rzecz zakończenia wojny. Odniósł się też do doniesień, wedle których Pekin już potajemnie dozbraja rosyjską armię. Macron zaapelował do chińskich władz, aby zaprzestały jakiegokolwiek wspierania działań Kremla.

d42eq0p

Według Macrona, nacisk Chin może okazać się kluczowy w sprawieniu, aby Rosja "nigdy nie użyła broni chemicznej lub nuklearnej oraz zakończyła agresję przy stole negocjacyjnym".

"Ważne jest poparcie kontaktów Moskwy i Kijowa na rzecz jak najszybszego wznowienia bezpośredniego dialogu, stopniowego zmniejszania napięcia i całkowitego zaprzestania działań wojennych" - czytamy w dokumencie.

Jak zaznaczają Chiny, "jednostronne sankcje (niezatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - red.) i maksymalne naciski nie mogą rozwiązać problemu, a jedynie stwarzają nowe problemy".

d42eq0p

W dokumencie chińskie MSZ stwierdza także, że użycie broni jądrowej jest niedopuszczalne. "Broń nuklearna nie może być używana, a wojna nuklearna nie może być prowadzona. Należy przeciwstawić się groźbie lub użyciu broni nuklearnej" - napisano.

Zobacz też: Strach, drożyzna i bomby nad głowami. Sprawdzamy, jak wygląda codziennie życie Ukraińców w cieniu brutalnej wojny

Źródło: France24/AFP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42eq0p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d42eq0p
Więcej tematów