Trwa ładowanie...

Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej to odpowiedź na dążenia Polaków do tworzenia jednostek paramilitarnych

• Pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii - zapewnił Antoni Macierewicz
• WOT są najtańszym sposobem zwiększenia armii i jej zdolności obronnych kraju - dodał szef MON
• Wojska Obrony Terytorialnej kraju obejmą w tym roku trzy brygady i cztery bataliony
• W tym roku oddziały obejmą 3 tys. żołnierzy, a docelowo w 2019 r. WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy
• Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. wyniosą ok. 3,6 mld zł

Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej to odpowiedź na dążenia Polaków do tworzenia jednostek paramilitarnych
d36wx0w
d36wx0w

Wojska Obrony Terytorialnej będą nowym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Ich dowódca będzie trzecim, obok dowódcy operacyjnego i generalnego, dowódcą rodzajów sił zbrojnych, mianowanym przez prezydenta. Takie zapisy zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku, obrony, który przedstawił w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz. Podczas konferencji prasowej zakomunikował, że Wojska Obrony Terytorialnej wchodzą w ostatni etap realizacji.

- Pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii - powiedział w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że proces ten jest realizowany i niezależny od WOT.

Minister odniósł się w ten sposób do opinii, że budowa WOT może ograniczyć finanse przeznaczone na modernizację wojska. Jak mówił, WOT są niewątpliwie najtańszym sposobem zwiększenia armii i jej zdolności obronnych kraju. Dodał, że eksperci są zgodni, iż jest to najlepszy sposób odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. Podkreślał, że wojska obrony terytorialnej są "odpowiedzią na powszechne dążenie Polaków, którzy widząc zagrożenia, tworzyli struktury paramilitarne".

d36wx0w

- W tym roku po raz pierwszy od 10 lat zostaną wydane wszystkie pieniądze zapewnione w budżecie na modernizację wojsk. Finansowanie WOT nie będą kolidowały z modernizacją armii polskiej. - Wojska Obrony Terytorialnej są najtańszym sposobem zwiększenia potencjału militarnego kraju. To jest powszechne dążenie nie tylko młodzieży, ale Polaków do tworzenia oddziałów paramilitarnych - dodał minister.

- Wojska Obrony Terytorialnej kraju obejmą w tym roku trzy brygady sytuowane w województwach: białostockim, rzeszowskim i na Podlasiu; będą równocześnie utworzone cztery bataliony WOT. Obejmą one w tym roku mniej więcej 3 tys. żołnierzy - powiedział minister.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej będą dotyczyły współdziałania ze strukturami paramilitarnymi wchodzącymi w skład innych ministerstw. Ich zadaniem jest współdziałanie z wojskiem i współpraca z lokalną ludnością - dodał minister.

Dodał, że w 2019 r. WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy. Wyjaśniał, że za powołaniem WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych przemawiają ich liczebność (jedna trzecia obecnego stanu polskiej armii ) oraz przewidziane dla nich zadania.

d36wx0w

WOT mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Według rządu będą też mogły zwalczać zagrożenia niemilitarne, prowadząc działania informacyjne i edukacyjne.

Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. wyniosą ok. 3,6 mld zł.

Szef MON przypomniał, że w tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy, na mocy której zostaną powołane wojska obrony terytorialnej. Minister wskazał, że w myśl rządowego projektu ustawy, Wojska Obrony Terytorialnej mają zostać powołane jako piąty rodzaj sił zbrojnych - obok wojsk lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych.

d36wx0w

Sejm skierował na początku listopada do prac w komisji rządowy projekt ustawy, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu, złożone przez PO i Nowoczesną, nie uzyskały wystarczającego poparcia.

Antoni Macierewicz przekonywał wcześniej, że Wojska Obrony Terytorialnej będą częścią armii podporządkowaną wszystkim strukturom i zasadom hierarchicznym.

Oprac. Małgorzata Jaworska

d36wx0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36wx0w
Więcej tematów