Trwa ładowanie...
d377qyw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Macierewicz: Putin ostrzegał, że Moskwa chce zmienić układ polityczny w Europie

• Macierewicz: Putin przyznał, że chce zmienić polityczny układ
• "Stało się to pół roku przed śmiercią całej polskiej elity nad Smoleńskiem"
• Szef MON: w tej sytuacji Polska wykona wszystkie zobowiązania wobec NATO
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (PAP, Fot: Marcin Obara)
d377qyw

O "śmierci całej polskiej elity nad Smoleńskiem" i wcześniejszym "ostrzeżeniu" Władimira Putina mówił szef MON Antoni Macierewicz na spotkaniu z okazji 17. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. - Polska jest u progu wielkiej zmiany, jaką jest przejście z uczestnictwa politycznego w NATO do pełnoprawnego członkostwa - dodał Macierewicz.

Minister podkreślił, że zdecydował o zorganizowaniu uroczystości w nieokrągłą rocznicę, ponieważ "to jest rok, w którym w Polsce odbędzie się najważniejsze wydarzenie wolnego świata - szczyt NATO w Warszawie". - Szczyt NATO w Warszawie - jak mamy nadzieję, jak zamierzamy - zmieni charakter obecności Polski w NATO raz na zawsze. Zakończy tę długą drogę i uczyni Polskę i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej pełnoprawnymi członkami NATO - powiedział Macierewicz.

Jak dodał, dzieje się to w momencie wielkiego cywilizacyjnego i geopolitycznego wyzwania, jakie stanęło przed całym cywilizowanym światem. Przypomniał przy tym wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina z sierpnia 2009 r., kiedy przyznał on, że Moskwa chce zmienić polityczny układ w Europie i zastąpić go porozumieniem Rosji z poszczególnymi krajami. - Słowa te zostały wypowiedziane rok po agresji na Gruzję i pół roku przed śmiercią całej polskiej elity nad Smoleńskiem - powiedział szef MON. - Trudno przypuścić, by świat nie zobaczył tego ostrzeżenia nawet, jeżeli o nim milczy - dodał.

d377qyw

Macierewicz zwrócił uwagę, że rychło nastąpiły kolejne wydarzenia - agresja na Ukrainę, śmierć ponad 300 niewinnych ofiar, które leciały malezyjskim samolotem, interwencja w Syrii, "a wreszcie nieomal apokaliptyczna wizja zalewu Europy przez ludy" z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

- To jest właśnie sytuacja, wobec której dzisiaj stanęliśmy. W tej sytuacji Polska wykona wszystkie zobowiązania sojusznicze. Chcę to raz jeszcze jednoznacznie potwierdzić. W tej kwestii nie ma różnic bez względu na partie polityczne i opinie ideowe - zadeklarował szef MON.

- Wszelkie inne działania, zwłaszcza takie, które wzywają do zachowań anty-NATO-wskich należy widzieć jako skutek świadomej lub nieświadomej zewnętrznej dywersji - dodał.

Zapewnił, że nie tylko rząd i siły zbrojne, ale cały naród polski "stoi na gruncie sojuszniczej jedności i obrony przed możliwą agresją, bez względu na to, z którego kierunku ona nastąpi". - Jestem przekonany, Polacy są przekonani, że ta nasza determinacja znajdzie pełne odzwierciedlenie i pełną wzajemność ze strony naszych sojuszników w lipcu, podczas szczytu NATO - podkreślił Macierewicz.

d377qyw

Podziel się opinią

Share

d377qyw

d377qyw
Więcej tematów