Trwa ładowanie...
d17goxd

Macierewicz: Polska nigdy nie kolaborowała

Polska nie utworzyła rządu kolaborującego z hitlerowskimi Niemcami, nie kolaborowała z sowieckim zaborcą - mówił w poniedziałek w Warszawie podczas obchodów 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej Antoni Macierewicz. Szef MON przypomniał, że koniec II wojny światowej nie stał się w Polsce dniem radości i zwycięstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Macierewicz: Polska nigdy nie kolaborowała
(PAP, Fot: Marcin Obara)
d17goxd

"Jedyny naród, który nie kolaborował ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą"

- Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą, nie stworzyło rządu kolaborującego, odwrotnie, stworzyło wielkie państwo podziemne - powiedział Antoni Macierewicz przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Jak dodał, 8 maja przypomina kapitulację Trzeciej Rzeszy - "państwa niemieckiego, które wespół z Rosją sowiecką tę straszliwą wojnę rozpoczęło".

d17goxd

- Chcielibyśmy, żeby to był dzień zwycięstwa, radości, wielkiej narodowej polskiej dumy. Tak myśleli, tak marzyli, taką mieli nadzieję Polacy wtedy, w maju 1945 roku - mówił szef MON.

"Zsyłki do łagrów, więzienia i gwałty"

- Ale rzeczywistość polska była inna, ale rzeczywistość polską wówczas znaczyły morderstwa NKWD, zsyłki do łagrów, więzienia, gwałty, pseudo-sądy odbywające się w Moskwie - dodał. Macierewicz podkreślił, że w II wojnie światowej Polacy "przeciwstawili się dwóm zaborcom, którzy już w sierpniu 1939 r. zmówili się przeciwko Rzeczypospolitej i przeciwko Europie, przeciwko pokojowi światowemu".

    PAP/Marcin Obara
(PAP/Marcin Obara, Fot: Marcin Obara)

- Dzisiaj wiemy, że rzeczywistym autorem i tym państwem, które rozpoczęło intrygę (...) była na równi bolszewicka Rosja jak i hitlerowskie Niemcy - powiedział minister.

Źródło: WP, PAP

d17goxd

Podziel się opinią

Share
d17goxd
d17goxd
Więcej tematów