Trwa ładowanie...
d18gv6q

Maciej Gdula

Najnowsze informacje
1.0
(1 głos)
Oceń:
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Andrzej Hrechorowicz

Maciej Gdula jest socjologiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do partii Wiosna Roberta Biedronia i w majowych wyborach będzie starał się o mandat poselski do Parlamentu Europejskiego.

Maciej Gdula – życiorys i wykształcenie

Maciej Gdula urodził się w 1977 roku. Jest synem Andrzeja Gduli – działacza politycznego, który sprawował funkcję wiceministra spraw wewnętrznych w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego, a później Zbigniewa Messnera. Należał również do doradców Aleksandra Kwaśniewskiego za jego prezydentury.

Maciej Gdula ukończył studia magisterskie z zakresu socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 roku obronił doktorat, a w roku 2016 – rozprawę habilitacyjną. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Specjalizuje się w teorii socjologicznej. Jest autorem wielu publikacji naukowych traktujących m.in. o polskim systemie klasowym.

Jako pierwszy dokonał miarodajnej naukowej analizy przyczyn objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Raport "Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta" ukazał się w "Krytyce Politycznej", gdzie Maciej Gdula publikuje od 2012 roku. Jest członkiem zarządzu działającego przy czasopiśmie Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które zajmuje się popularyzacją myśli i twórczości wybitnego XX-wiecznego pisarza-publicysty.

Macieja Gdulę często można usłyszeć w audycji "Poranek" w radiu TOK FM, gdzie występuje jako specjalista i komentator bieżących wydarzeń. Od niedawna Gdula jest również członkiem partii Wiosna oraz doradcą jej założyciela – Roberta Biedronia. W strukturach nowego ugrupowania pełni funkcję eksperta ds. edukacji i szkolnictwa wyższego.

Maciej Gdula – wybory do Europarlamentu

Maciej Gdula został wybrany przez zarząd Wiosny na głównego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 z ramienia tej partii w województwach świętokrzyskim i małopolskim. Druga pozycja ma przypaść w udziale Małgorzacie Marenin, która jest prezesem kieleckiego Stowarzyszenia Stop Stereotypom.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18gv6q
d18gv6q
d18gv6q
Więcej tematów
d18gv6q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj