Trwa ładowanie...
d4mr1dw
d4mr1dw

Maciej Gdula

Najnowsze informacje
3.0
(7 głosów)
Oceń:
Maciej Gdula jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Maciej Gdula jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych

Maciej Gdula jest socjologiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do partii Wiosna Roberta Biedronia i w majowych wyborach będzie starał się o mandat poselski do Parlamentu Europejskiego.

Maciej Gdula – życiorys i wykształcenie

Maciej Gdula urodził się w 1977 roku. Jest synem Andrzeja Gduli – działacza politycznego, który sprawował funkcję wiceministra spraw wewnętrznych w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego, a później Zbigniewa Messnera. Należał również do doradców Aleksandra Kwaśniewskiego za jego prezydentury.

Maciej Gdula ukończył studia magisterskie z zakresu socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 roku obronił doktorat, a w roku 2016 – rozprawę habilitacyjną. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Specjalizuje się w teorii socjologicznej. Jest autorem wielu publikacji naukowych traktujących m.in. o polskim systemie klasowym.

Jako pierwszy dokonał miarodajnej naukowej analizy przyczyn objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Raport "Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta" ukazał się w "Krytyce Politycznej", gdzie Maciej Gdula publikuje od 2012 roku. Jest członkiem zarządzu działającego przy czasopiśmie Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które zajmuje się popularyzacją myśli i twórczości wybitnego XX-wiecznego pisarza-publicysty.

Macieja Gdulę często można usłyszeć w audycji "Poranek" w radiu TOK FM, gdzie występuje jako specjalista i komentator bieżących wydarzeń. Od niedawna Gdula jest również członkiem partii Wiosna oraz doradcą jej założyciela – Roberta Biedronia. W strukturach nowego ugrupowania pełni funkcję eksperta ds. edukacji i szkolnictwa wyższego.

Maciej Gdula – wybory do Europarlamentu

Maciej Gdula został wybrany przez zarząd Wiosny na głównego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 z ramienia tej partii w województwach świętokrzyskim i małopolskim. Druga pozycja ma przypaść w udziale Małgorzacie Marenin, która jest prezesem kieleckiego Stowarzyszenia Stop Stereotypom.

d4mr1dw

d4mr1dw
d4mr1dw
Więcej tematów
d4mr1dw