Trwa ładowanie...

Macedonia zmienia nazwę. Parlament przegłosował poprawkę do konstytucji

Parlament Macedonii przegłosował wszystkie cztery poprawki, które mają umożliwić zmianę nazwy kraju. To wynik porozumienia z Grecją. Od teraz kraj będzie nazywał się "Republika Macedonii Północnej".

Share
Macedonia zmienia nazwę. Parlament przegłosował poprawkę do konstytucji
Źródło: PAP/EPA, fot: GEORGI LICOVSKI
dw8kcwt

Macedońscy posłowie przegłosowali zaproponowane przez rząd poprawki dotyczące konstytucji. To umożliwi zmianę nazwy kraju na "Republika Macedonii Północnej". Za głosowało 81 deputowanych ze 120 posłów, co wystarczyło do przekroczenia potrzebnej większości dwóch trzecich głosów o jeden. Opozycja, które była przeciwko, nie pojawiła się na sesji - informuje reuters.com.

Zmiana to efekt historycznego porozumienia z Grecją. Nazwa od teraz będzie używana w użytku międzynarodowym i krajowym. Poprzednio państwo było określane mianem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. Umowę musi ratyfikować również parlament w Atenach. Rozwiązanie sporu to krok w stronę wejścia w Macedonii do Unii Europejskiej i przyjęcia do NATO.

Grecki premier Alexis Tsipras zapowiedział, że ratyfikacja odbędzie się do końca miesiąca. Tym samym zakończony zostanie 27-letni spór pomiędzy oboma krajami. Porozumienie zostało zawarte w czerwcu. Mimo głosowania do ostatniej chwili nie było pewne, czy zostanie osiągnięta wymagana większość. Poprzedziło je trzy dni rozmów międzypartyjnych oraz protesty przed parlamentem.

dw8kcwt

Adam Bielan po spotkaniu Kaczyński-Salvini

Źródło: reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw8kcwt

Podziel się opinią

Share
dw8kcwt
dw8kcwt
Więcej tematów