Trwa ładowanie...
ddnxe5n

Macedonia zmienia nazwę. Parlament przegłosował poprawkę do konstytucji

Parlament Macedonii przegłosował wszystkie cztery poprawki, które mają umożliwić zmianę nazwy kraju. To wynik porozumienia z Grecją. Od teraz kraj będzie nazywał się "Republika Macedonii Północnej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za zmianą nazwy Macedonii głosowało 81 ze 120 parlamentarzystów
Za zmianą nazwy Macedonii głosowało 81 ze 120 parlamentarzystów (PAP/EPA, Fot: GEORGI LICOVSKI)
ddnxe5n

Macedońscy posłowie przegłosowali zaproponowane przez rząd poprawki dotyczące konstytucji. To umożliwi zmianę nazwy kraju na "Republika Macedonii Północnej". Za głosowało 81 deputowanych ze 120 posłów, co wystarczyło do przekroczenia potrzebnej większości dwóch trzecich głosów o jeden. Opozycja, które była przeciwko, nie pojawiła się na sesji - informuje reuters.com.

Zmiana to efekt historycznego porozumienia z Grecją. Nazwa od teraz będzie używana w użytku międzynarodowym i krajowym. Poprzednio państwo było określane mianem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. Umowę musi ratyfikować również parlament w Atenach. Rozwiązanie sporu to krok w stronę wejścia w Macedonii do Unii Europejskiej i przyjęcia do NATO.

ddnxe5n

Grecki premier Alexis Tsipras zapowiedział, że ratyfikacja odbędzie się do końca miesiąca. Tym samym zakończony zostanie 27-letni spór pomiędzy oboma krajami. Porozumienie zostało zawarte w czerwcu. Mimo głosowania do ostatniej chwili nie było pewne, czy zostanie osiągnięta wymagana większość. Poprzedziło je trzy dni rozmów międzypartyjnych oraz protesty przed parlamentem.

Adam Bielan po spotkaniu Kaczyński-Salvini

Źródło: reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddnxe5n

Podziel się opinią

Share
ddnxe5n
ddnxe5n