Trwa ładowanie...
d2ouulu

Macedonia Północna coraz bliżej NATO. Podpisano protokół przyjęcia

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Aby kraj stał się pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, konieczna jest jeszcze jego ratyfikacja przez parlamenty państw zrzeszonych w NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef macedońskiego MSZ Nikoła Dymitrow i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Szef macedońskiego MSZ Nikoła Dymitrow i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (twitter.com)
d2ouulu

Według nieoficjalnych źródeł wewnątrz Sojuszu, rozszerzenie NATO o Macedonię jest możliwe wiosną 2020 roku. Akcesja Macedonii Północnej stała się możliwa dzięki porozumieniu, które ten kraj zawarł z Grecją. Dotyczył on nazwy kraju. Grecy obawiali się, że macedończycy, którzy od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku zaczną przedstawiać roszczenia terytorialne wobec ich kraju. Jedna z greckich prowincji również nosi nazwę "Macedonia".

Parlament Macedonii przegłosował 11 stycznia poprawkę do konstytucji, która zakłada zmianę nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej. Był to warunek umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO.

d2ouulu

Istotna dla Macedonii była również decyzja podjęta 25 stycznia przez grecki parlament, który niewielką większością głosów poparł porozumienie o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwiło to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między oboma państwami.

Zobacz także: "Na Bliskim Wschodzie mówili o nas ciepło. Nie psujmy tego” Gen. Różański o konferencji ws. Bliskiego Wschodu

Przeciwna dołączeniu Macedonii Północnej do NATO jest Rosja. Rosyjskie MSZ uznało, że decyzja władz Macedonii została narzucona z zewnątrz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ouulu

Podziel się opinią

Share

d2ouulu

d2ouulu
Więcej tematów