ycipk-39a25v

Macedonia Północna coraz bliżej NATO. Podpisano protokół przyjęcia

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Aby kraj stał się pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, konieczna jest jeszcze jego ratyfikacja przez parlamenty państw zrzeszonych w NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef macedońskiego MSZ Nikoła Dymitrow i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Szef macedońskiego MSZ Nikoła Dymitrow i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (twitter.com)
ycipk-39a25v

Według nieoficjalnych źródeł wewnątrz Sojuszu, rozszerzenie NATO o Macedonię jest możliwe wiosną 2020 roku. Akcesja Macedonii Północnej stała się możliwa dzięki porozumieniu, które ten kraj zawarł z Grecją. Dotyczył on nazwy kraju. Grecy obawiali się, że macedończycy, którzy od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku zaczną przedstawiać roszczenia terytorialne wobec ich kraju. Jedna z greckich prowincji również nosi nazwę "Macedonia".

Parlament Macedonii przegłosował 11 stycznia poprawkę do konstytucji, która zakłada zmianę nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej. Był to warunek umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO.

ycipk-39a25v

Istotna dla Macedonii była również decyzja podjęta 25 stycznia przez grecki parlament, który niewielką większością głosów poparł porozumienie o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwiło to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między oboma państwami.

Zobacz także: "Na Bliskim Wschodzie mówili o nas ciepło. Nie psujmy tego” Gen. Różański o konferencji ws. Bliskiego Wschodu

ycipk-39a25v

Przeciwna dołączeniu Macedonii Północnej do NATO jest Rosja. Rosyjskie MSZ uznało, że decyzja władz Macedonii została narzucona z zewnątrz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-39a25v

ycipk-39a25v
ycipk-39a25v