MAC: stany alarmowe przekroczone na 63 wodowskazach
Stany alarmowe przekroczone są na 63 wodowskazach - 13 w dorzeczu Wisły i 50 w dorzeczu Odry. Natomiast stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 73 miejscach - poinformowało we wtorek przed południem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Jak dodaje resort, na terenach, gdzie doszło do podtopień, trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w stanie najwyższej gotowości. W stałym kontakcie z wojewodami jest MAC.
Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od poszkodowanych. Szacunkowe dane na temat strat i liczby poszkodowanych gminy przesyłają do wojewodów.
- Stany alarmowe przekroczone są na 63 wodowskazach, w tym na 13 w dorzeczu Wisły oraz na 50 w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze przekroczone są na 73 wodowskazach, w tym na 23 w dorzeczu Wisły oraz na 50 w dorzeczu Odry - poinformował we wtorek przed południem rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek.
Jak dodał, obecnie obowiązuje jedno ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia - dotyczy możliwości wystąpienia gwałtownego wzrostu stanu wody na Opolszczyźnie. Jest też jedno ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości gwałtownego podniesienia się stanu wody w rzekach województw śląskiego i łódzkiego.
Obowiązuje też 11 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia. Pięć z nich dotyczy możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu w województwach: opolskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. W tych samych województwach, a także w woj. łódzkim, obowiązują też ostrzeżenia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem.
Jak przypomniał Koziołek, w poniedziałek w całym kraju strażacy interweniowali 1817 razy; najczęściej na Dolnym Śląsku (505 razy), Mazowszu (300), Śląsku (190), w Łódzkiem (189), Małopolsce (154), na Opolszczyźnie (126) i Lubelszczyźnie (100).
Jak podaje MAC, w poniedziałek na Dolnym Śląsku prowadzone są działania ratownicze po nawałnicach w gminie Zawonia, gdzie wystąpiły podtopienia, szczególnie w miejscowościach Budczyce, Sucha Wielka i Kałowie.
Silna nawałnica przeszła też nad kilkoma powiatami w Małopolsce. - W powiecie proszowickim odnotowano liczne podtopienia dróg i pól, zalanie około 100 gospodarstw, nieprzejezdnych było kilka odcinków lokalnych dróg. (...). Do wsparcia działań skierowano dodatkowe siły straży pożarnej z Krakowa i Tarnowa - podał Koziołek. Natomiast w gminie Koniusza mężczyzna został przygnieciony przez drzewo. W ciężkim stanie trafił do szpitala. W gminie Trzebinia uszkodzonych zostało dziewięć dachów, a w gminie Olesno - trzy dachy, a także podtopionych zostało kilka budynków. Z kolei w powiecie miechowskim podtopionych zostało ok. 22 budynków.
Na Śląsku po nawałnicy z gradem, która przeszła nad zachodnią i centralną częścią województwa, podziurawione zostały dachy, uszkodzone samochody, zalane piwnice. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiatach mikołowskim, wodzisławskim, w okolicach Żor, Rybnika, Tychów, Jastrzębia Zdroju i Jaworzna. Zamknięta była zalana droga wojewódzka nr 455 (Wrocław-Oława). 590 odbiorców pozbawionych zostało energii elektrycznej. Trwa usuwanie awarii.
W Świętokrzyskiem nawałnice w gminach Bejsce i Osiek podtopiły gospodarstwa domowe, zalały łąki i pola oraz drogi gminne i powiatowe. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 768 w Dobiesławicach.
Na Lubelszczyźnie powalone konary drzew zablokowały drogę krajową nr 74 w miejscowościach Zofianka Dolna oraz Krzemień. Drogę odblokowali strażacy. Ponadto w Krzemieniu woda podmyła most na drodze powiatowej. 40 gospodarstw zostało podtopionych. W miejscowości Szporówki czteroosobową rodzinę ewakuowano z zalanego domu do szkolnego internatu.
W Łódzkiem trwa usuwanie skutków niedzielnej nawałnicy. W miejscowości Dubidze 15 budynków mieszkalnych nadal jest odciętych od dróg dojazdowych. W miejscowości Janki dostępu do dróg nie mają cztery rodziny.
- W wielu miejscach grad zniszczył większość upraw rolnych. Trwa szacowanie strat. Sytuacja stabilizuje się - podał Koziołek.
Na Opolszczyźnie w poniedziałek nawałnice podtopiły pięć posesji w miejscowościach Domaradzka Kuźnia, Świerczowskie i Ładza. Zalanych zostało ok. 150 hektarów pól w miejscowościach Siedlice, Krzywa Góra, Domaradzka Kuźnia, Świercowskie, Kopalina, Dąbrówka Dolna, Zawiść i Ładza. W Bzinicy Starej woda przelewała się przez jezdnię drogi wojewódzkiej nr 901. Liczne piwnice i posesje zalane zostały w gminach Gorzów Śląski, Olesno, Praszka, Głuchołazy, Otmuchów, Korfantów, Łambinowice i Kluczbork. Na miejscu pracują strażacy.
Na Podkarpaciu burze z gradem uszkodziły dachy czterech budynków w powiecie mieleckim. Strażacy wypompowali wodę z ok. 60 zalanych piwnic.
Na Mazowszu trwa usuwanie skutków nawałnic z niedzieli. Większość interwencji strażaków polega na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">