Łyżwiński: w tym tygodniu złożymy projekt dotyczący zmian ordynacji wyborczej
Wiceszef Samooobrony Stanisław Łyżwiński zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu jego partia złoży w Sejmie projekt zmian w samorządowej ordynacji wyborczej. Partia Leppera proponuje, aby wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybierały rady gmin i miast. Obecnie są oni wybierani w wyborach bezpośrednich.
Stanisław Łyżwiński twierdzi, że PiS i LPR wstępnie zaakceptowały proponowane przez Samoobronę zmiany w przepisach dotyczących wyborów samorządowych.
Łyżwiński poinformował, że Samoobrona chce także zmienić przepisy dotyczące ewidencji partii politycznych tak, by uniemożliwić rejestrowanie ugrupowań, których nazwa jest podobna do nazwy istniejącej już partii.
Każdy może dziś zarejestrować partię, która nie musi odnieść sukcesu, ale która może na scenie politycznej zepsuć wiele. Ktoś może np. zarejestrować jakąś Platformę Obywatelską czy jakąś Samoobronę. Chcemy, aby takich możliwości nie było. Aby sąd - jeżeli nazwy są zbieżne, lub prawie takie same, takiej formacji nie rejestrował - powiedział Łyżwiński na konferencji prasowej.
Na mocy obecnie obowiązującej ustawy o partiach politycznych, nazwa, skrót i symbol graficznych partii zgłaszanej do ewidencji, powinny "wyraźnie odróżniać" się od nazw i skrótów ugrupowań już istniejących. Wpisu do ewidencji dokonuje Sąd Okręgowy w Warszawie.
15 czerwca 2005 warszawski Sąd Okręgowy zarejestrował partię polityczną - "Samoobronę Narodu Polskiego", którą założyli byli członkowie partii Andrzeja Leppera. Szefem "Samoobrony NP" został Tadeusz Mazanek.
Z kolei w marcu 2006 r. odbył się I Krajowy Zjazd Założycielski "Samoobrony Ruch Społeczny". W zjeździe uczestniczyło około 100 osób, wyrzuconych przez Leppera z Samoobrony i skonfliktowanych z obecnymi władzami partii Leppera. Przewodniczącym nowej partii został Sławomir Izdebski, były senator Samoobrony RP.