Trwa ładowanie...
d2cbvah

Łyżwiński: odroczyć głosowanie nad odwołaniem marszałka

Stanisław Łyżwiński z Samoobrony opowiedział się za odroczeniem głosowania nad wnioskiem o odwołanie Marka Borowskiego z funkcji marszałka Sejmu. Głosowanie to zaplanowano na czwartek po południu.
Share
d2cbvah

Według Łyżwińskiego, Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć, czy odwołanie marszałka w czasie kadencji jest konstytucyjnie możliwe.

W czwartek rano poseł Samoobrony wnioskował o przerwę w posiedzeniu Sejmu i zwołanie Konwentu Seniorów w celu zmiany porządku obrad obecnego posiedzenia Izby.

W szczególności o odroczenie głosowania - nad projektem uchwały grupy posłów o odwołanie Marka Borowskiego z funkcji marszałka Sejmu - do czasu uzyskania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które jednoznacznie rozstrzygnie, czy odwołanie marszałka Sejmu w trakcie kadencji jest konstytucyjnie możliwe - powiedział Łyżwiński.

d2cbvah

Wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz powiedział, że ta sprawa była w środę przedmiotem obrad Konwentu Seniorów. Według niego, Konwent, z wyjątkiem przedstawiciela Samoobrony, podzielił przekonanie marszałka Sejmu co do przyjętego sposobu postępowania. Nie widzę żadnego powodu, żeby przerywać posiedzenie dla tej sprawy, którą wczoraj konwent rozstrzygnął - powiedział Nałęcz.

Według Regulaminu Sejmu, do wyboru marszałka, a zgodnie z opiniami prawnymi - także do odwołania, potrzebna jest bezwzględna większość głosów - czyli co najmniej 231 posłów.

Kluby PiS i LPR zapowiedziały, że zagłosują za odwołaniem Marka Borowskiego z funkcji marszałka Sejmu. Wbrew zapowiedziom podczas debaty klub Samoobrony zdecydował, że zagłosuje jednak za odwołaniem Borowskiego. Marszałka zamierzają bronić kluby koalicji rządowej. Wniosku nie poprze też PO. (jask)

d2cbvah

Podziel się opinią

Share
d2cbvah
d2cbvah
Więcej tematów