Łysiczka lancentowata. Zakazany grzyb, który rośnie w Polsce

W Polsce szczyt sezonu na grzyby wypada na końcówkę lata oraz początek jesieni. Grzybiarze wybierający się na lasu muszą pamiętać, że nie wszystkie okazy można zbierać. Jednym z nich jest łysiczka lancentowata. Ze względu na to, że zawiera psychoaktywne substancje, jej posiadanie w Polsce jest nielegalne. Jak wygląda grzyb i gdzie występuje?

Łysiczka lancentowata - grzyb, który zawiera w sobie substancje psychoaktywne.
Łysiczka lancentowata - grzyb, który zawiera w sobie substancje psychoaktywne.
Źródło zdjęć: © istock

Łysiczka lancentowata (Psilocybe semilanceata) należy do gatunku grzybów z rodziny Hymenogastraceae. Najczęściej występuje w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zeladnii. W Europie spotkać go można przede wszystkim w Belgii, Bułgarii i Austrii. Pojawia się także w Polsce, choć rzadko. Rośnie na otwartych terenach, głównie łąkach, pastwiskach oraz zboczach gór. Łysiczka lancentowata nie pojawia się za to na obszarach lasów liściastych ani iglastych. Rośnie pojedynczo albo w większych grupach w okresie od sierpnia do października. 

Łysiczka lancetowata występuje również pod innymi nazwami – kołpaczek lancetowaty, cierniówka (bedłka) lancetowata. Ze względu na charakterystyczny wygląd oraz właściwości psychoaktywne grzyb ten często nazywany jest również "magicznym grzybkiem" lub "czapką wolności".

Łysiczka lancetowata. Jak rozpoznać i z jakim grzybem można pomylić?

Ma bardzo charakterystyczny wygląd. Kapelusz o śliskiej powierzchni przybiera kolor oliwkowy lub jasnobrązowy. Czasami pojawiają się na nim ciemne zielone plamy. Kształt kapelusza u młodych owocników jest stożkowaty, z czasem jego charakterystyczny garb zanika, a kapelusz ma bardziej dzwonkowaty i szpiczasty wygląd. Trzon grzyba jest gładki, smukły i elastyczny. Może osiągać wysokość od 3 do nawet 15 cm, zaś jego średnica to zazwyczaj 1-3 mm. Zazwyczaj przybiera odcień janoochrowy. Miąższ jest blady, delikatnie beżowy, kiedy jest suchy. Zmienia kolor na szarobrązowy podczas wilgotnych okresów.

Najłatwiej pomylić łysiczkę lancentowatą z kołpaczkami. Oba grzyby mają bardzo podobny wygląd kapeluszy oraz długie trzony. Pojawiają się również w podobnych miejscach - głównie na łąkach i pastwiskach. To, co odróżnia oba gatunki to blaszki. U łysiczki mają zazwyczaj ciemniejszy kolor. Ponadto kołpaczki osiągają większe rozmiary, zaś ich nóżki rosną prosto i są dosyć łamliwe.

Łysiczka lancetowata. Działanie i właściwości

Posiadanie ławsiczki lancentowatej w Polsce jest nielegalne. A to ze względu na to, że grzyb ten zawiera zakazane substancje psychoaktywne. Owocniki Psilocybe semilanceata jest zaliczany do grzybów narkotycznych. Substancja psychoaktywna, która znajdują się w grzybie to głównie psylocybina. W znikomych ilościach występują także: psylocyny i baeocystyny. Spożywanie grzyba może być groźne w skutkach.

Do najczęstszych objawów występujących po zażyciu psylocybiny zalicza się:

  • zaburzenia postrzegania
  • wyostrzenie zmysłów
  • poczucie zjednoczenia z naturą
  • zaburzenia widzenia kolorów
  • zatracenie poczucia czasu i przestrzeni

Substancje psychoaktywne wstępujące w łysiczce lancetowatej wywołują mocny wpływ na ludzką świadomość. Dlatego spożycie grzyba może spowodować silne wahania nastrojów. W szczególności w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki. Do negatywnych skutków zaliczyć można stany lękowe, zawroty głowy, poirytowanie, bóle brzucha i nudności czy przyspieszoną akcję serca. Po zażyciu psylocybiny następuje spowolnienie szybkości reakcji, rozkojarzenie oraz utrata kontroli. Objawy po zjedzeniu łysiczki lancetowatej ustępują zazwyczaj po kilku godzinach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)