Trwa ładowanie...

Łukaszenka znów w Pekinie. Białoruś zacieśnia relacje z Chinami

Alaksandr Łukaszenka po raz drugi w 2023 roku wybiera się w podróż do Pekinu. Dyktator z Mińska ponownie ma się spotkać z Xi Jinpingiem. Do poprzedniego spotkania przywódców Białorusi i Chin doszło w marcu. Ich rozmowy w cztery oczy są dowodem pogłębiających się relacji obu państw.

Łukaszenka znów w Pekinie. Białoruś zacieśnia relacje z ChinamiŁukaszenka znów w Pekinie. Białoruś zacieśnia relacje z ChinamiŹródło: Wikimedia, fot: Kremlin.ru CC 3.0 Wikimedia
d3l8m7l
d3l8m7l

Niezależny portal Zerkalo.io przypomniał, że Alaksandr Łukaszenka po raz ostatni wizytował Chiny w marcu 2023 roku. Wtedy przedstawiciele białoruskiego dyktatora zwracali uwagę na "czterogodzinne produktywne rozmowy" z Xi Jinpingiem. Służba prasowa Łukaszenki informowała też o "bogatym programie spotkań z władzami i dużym biznesem".

Łukaszenka znów w Pekinie. Białoruś zacieśnia relacje z Chinami

W marcu Łukaszenka i Jinping mieli też podpisać umowy handlowe o wartości 3,56 mld dolarów. Obaj przywódcy rozmawiali też o wojnie w Ukrainie, gdyż Białoruś jest jednym z sojuszników Rosji w trwającej inwazji. Chociaż sama nie zdecydowała się na zaatakowanie sąsiada, to udostępniła swoje terytorium rosyjskiej armii.

Portal Zerkalo.io zwrócił uwagę, że już w marcu Departament Stanu USA stwierdził, iż rozmowy Łukaszenki z Jinpingiem to "kolejny element pogłębiającej się współpracy Chin z Rosją, z wszystkimi, którzy uczestniczą w brutalnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie i popierają ją".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wskazują ludzi Kremla w Polsce. Bosak grzmi: "karty na stół"

Wizyta Łukaszenki ma mieć "charakter roboczy" - przekazała państwowa agencja informacyjna BelTA. Przypomniała też, że podczas wcześniejszej wizyty w Chinach przywódca z Mińska "został przywitany salwą armatnią".

d3l8m7l

"Agenda spotkania obejmuje kwestie handlu, gospodarki, inwestycji i współpracy międzynarodowej" - dodano.

Po marcowym spotkaniu prezydent Jinping oświadczył, że przyjaźń chińsko-białoruska jest "nierozerwalna i obie strony powinny stale wzmacniać swoje zaufanie polityczne oraz pozostać dla siebie prawdziwymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami".

Relacje Białorusi i Chin stały się bliższe w następstwie wojny w Ukrainie. Mińsk jako sojusznik Rosji został objętymi licznymi sankcjami Zachodu, przez co zaczął szukać kontraktów handlowych w Państwie Środka. Natomiast Pekin nigdy oficjalnie nie potępił rosyjskiej agresji na Kijów.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l8m7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3l8m7l
Więcej tematów