Trwa ładowanie...

Niespodziewany ruch Łukaszenki. Skorzystał z prawa do łaski

Rosjanka Sofia Sapiega, była partnerka opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza, która odsiadywała na Białorusi wyrok sześciu lat pozbawienia wolności, została ułaskawiona przez Alaksandra Łukaszenkę - podał w środę opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa za państwowymi agencjami z Mińska.

Łukaszenka zaskoczył. Sofia Sapiega ułaskawionaŁukaszenka zaskoczył. Sofia Sapiega ułaskawionaŹródło: East News, Twitter
dgg7t5x
dgg7t5x

O decyzji Łukaszenki poinformował Sapiegę gubernator jej rodzinnego Kraju Nadmorskiego w Rosji Oleg Kożemiako. Polityk stanął na czele rosyjskiej delegacji, która przybyła w środę do kolonii karnej w Homlu na Białorusi, gdzie Sapiega odbywała wyrok.

Według władz Kraju Nadmorskiego, Łukaszenka zgodził się na ułaskawienie 25-latki na ich wniosek.

- Potwierdzam, że Sapiega została uwolniona z więzienia i znajduje się już w drodze do ojczyzny - przekazał adwokat skazanej Rosjanki Anton Gaszynski, cytowany przez Naszą Niwę.

dgg7t5x

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: krwawa wymiana ognia. Rosjanie odepchnięci na kilometr pod Bachmutem

O tym zatrzymaniu mówił cały świat. Sapiega na wolności

Sapiega to była partnerka Ramana Pratasiewicza, w przeszłości blogera związanego z opozycyjnym projektem Nexta. Mężczyzna został ułaskawiony przez Łukaszenkę w drugiej połowie maja.

dgg7t5x

W maju 2022 roku Sapiega została skazana na sześć lat więzienia na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego dotyczących podżegania do nienawiści oraz nielegalnego gromadzenia lub rozpowszechniania danych innych osób.

Sapiega zgodziła się na współpracę z białoruskimi organami ścigania. Pomimo aresztu występowała w mediach państwowych, m.in. przyznając się do prowadzenia kanału na Telegramie, który ujawniał dane personalne funkcjonariuszy struktur siłowych.

Sugerowała też, że za przymusowym lądowaniem samolotu Ryanair mogli stać byli współpracownicy Pratasiewicza z kręgów opozycyjnych.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgg7t5x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dgg7t5x
Więcej tematów