Trwa ładowanie...
dii4s6b

Łukaszenka zarejestrowany jako kandydat na prezydenta

Aleksander Łukaszenka stanął w czwartek w szranki wyborcze. Jego grupa inicjatywna złożyła w Centralnej Komisji Wyborczej wniosek o rejestrację. Wybory prezydenckie na Białorusi mają odbyć się 9 września.

Share
dii4s6b

Białoruski przywódca był siódmą osobą, która złożyła dokumenty w CKW. Na razie komisja zarejestrowała grupy inicjatywne dwóch kandydatów - biznesmena Wiktora Tiereszczenki oraz lidera Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi Siarhieja Hajdukiewicza. Termin składania wniosków o rejestrację grup (w białoruskim prawie nie istnieje pojęcie sztabu wyborczego) mija 15 czerwca o północy.

Grupa inicjatywna Łukaszenki liczy ponad 3,8 tys. osób (minimum to 100 osób) i nie jest najliczniejsza. Najwięcej zwolenników udało się jak dotąd zebrać wspomnianemu Tiereszczence - w jego sztabie jest ponad 6 tys. współpracowników. Najmiej osób - 135 - liczy grupa inicjatywna, która wysunęła kandydaturę Mikałaja Miekieki, prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Obrony Praw Człowieka.

Niemal wszyscy potencjalni kandydaci osobiście składali dokumenty rejestracyjne - wyjątkiem jest tu Zianon Paźniak - lider Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii BNF, niewielkiego ugrupowania, które wyłoniło się z Białoruskiego Frontu Narodowego. Paźniak, który od 1996 roku przebywa na emigracji (obecnie w Polsce), przysłał dokumenty pocztą. Niewykluczone, że to samo uczyni ambasador Białorusi na Łotwie Michaił Marynicz, który w ostatnich dniach poinformował o zamiarze kandydowania w wyborach prezydenckich. (kar)

dii4s6b

Podziel się opinią

Share
dii4s6b
dii4s6b
Więcej tematów