Trwa ładowanie...

Łukaszenka zapewnia, że Białoruś "zrobi wszystko dla znormalizowania sytuacji na Ukrainie"

Białoruś będzie robić wszystko dla znormalizowania sytuacji na Ukrainie - zapewnił prezydent tego kraju Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z byłym prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą w Mińsku.

Share
Łukaszenka zapewnia, że Białoruś "zrobi wszystko dla znormalizowania sytuacji na Ukrainie"
Źródło: AFP, fot: Sergei Supinsky
d40vtul

- Zrobimy wszystko, co trzeba.(...) Będziemy razem z wami robić dla naszej Ukrainy wszystko, co niezbędne, aby w jakimś stopniu obniżyć poziom konfrontacji na wschodzie Ukrainy. Bardzo nam na tym zależy - oznajmił Łukaszenka.

Białoruski prezydent podkreślił znaczenie współpracy białorusko-ukraińskiej, zwracając uwagę, że jeszcze za prezydentury Kuczmy dwustronne obroty handlowe sięgały 6-7 mld dol.

- Dla nas jest to żywotnie ważne z punktu widzenia życia naszej Białorusi, a nie żadnego PR-u. Nikt nie robi PR-u na krwi, gdy giną ludzie. Dlatego może pan być pewien, że zorganizujemy tyle przedsięwzięć dla grupy, w której pan pracuje, ile trzeba - zaznaczył.

d40vtul

Kuczma ze swej strony podkreślił, że Ukraina przeżywa bardzo trudny okres. - Na ostrzu noża stoi sprawa, czy Ukraina będzie istnieć, czy nie. Wydarzenia ostatnich miesięcy stwarzają więcej pytań niż odpowiedzi. A odpowiedzi niestety do tej pory brak. Przyjechaliśmy tu w pewnym sensie po odpowiedzi - zaznaczył.

Spotkanie na Białorusi

W Mińsku ma się odbyć na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki spotkanie poświęcone sytuacji na Ukrainie. Nie ma jednak pewności, kiedy do niego dojdzie. Źródło w grupie kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego powiedziało rano agencji Interfax-Zapad, że w piątek, ale później źródło zbliżone do rozmów podało, że spotkanie odbędzie się jeszcze w czwartek.

Według informatora z grupy kontaktowej w rozmowach wezmą udział przedstawiciele strony ukraińskiej oraz samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy. W spotkaniu ma też uczestniczyć ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow, który także już przybył do Mińska.

Z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu w Mińsku spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zwrócił się do Łukaszenki Poroszenko. Według służby prasowej ukraińskiego prezydenta chodziło o "posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej w kwestii uregulowania sytuacji w Donbasie z udziałem drugiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, ambasadora Rosji Michaiła Zurabowa i przedstawiciela OBWE".

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kwietnia walczą z siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

d40vtul

Podziel się opinią

Share
d40vtul
d40vtul
Więcej tematów