Trwa ładowanie...

Łukaszenka spotka się z papieżem? "Omówimy te i inne tematy"

Alaksandr Łukaszenka napisał list do papieża Franciszka i wyraził nadzieję na "rychłe spotkanie". "Białoruś podziela papieskie wezwanie do budowania braterstwa, z poszanowaniem kultury i tradycji narodów" - stwierdził. Stoi to w jawnej sprzeczności z działaniami Łukaszenki w sprawie napaści Rosji na Ukrainę.

Łukaszenka spotka się z papieżem? "Omówimy te i inne tematy" Łukaszenka spotka się z papieżem? "Omówimy te i inne tematy" Źródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d4myon2
d4myon2

13 marca przypada rocznica wyboru papieża Franciszka na głowę Stolicy Apostolskiej. W związku z dziewiątą rocznicą białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka skierował list do Watykanu, w którym pogratulował jubileuszu.

"Białoruś podziela papieskie wezwanie do budowania braterstwa, z poszanowaniem kultury i tradycji narodów. Zgadzam się z papieżem, że jedyną prawnie istniejącą barierą może być tylko bariera przeciwko nienawiści i niesprawiedliwości, groźbom i narzucaniu cudzej woli" - napisał Łukaszenka w swoim liście cytowanym przez rossaprimavera.ru.

Łukaszenka liczy na "rychłe spotkanie"

Białorusin wyraził nadzieję na spotkanie z Franciszkiem w niedalekiej przyszłości, podczas którego "osobiście omówimy te i inne tematy". Łukaszenka w swoim liście ocenił też, że historia współdziałania Mińska oraz Watykanu, a także działalność Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi są "wyraźnym potwierdzeniem, że wszelkie kwestie można rozwiązać poprzez dialog, szacunek i zaufanie, aby wzmocnić i rozszerzyć więzy".

d4myon2

W liście Łukaszenka napisał też, że trwający rok jest "szczególny we współpracy dwustronnej i w życiu Białorusinów". W 2022 roku mija bowiem 30 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Białorusią a Watykanem. To też 500. rocznica wydania pierwszego modlitewnika w języku białoruskim oraz 1030. rocznica od powstania na Białorusi pierwszej chrześcijańskiej diecezji.

"Pamiętamy przeszłość z dumą i patrzymy w przyszłość z nadzieją" - zakończył list Łukaszenka.

Ukraina alarmuje: Białoruś może włączyć się do wojny

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach zarówno ukraińskie media, jak i instytucje rządowe ostrzegały, że Białoruś może aktywnie włączyć się do wojny i dokonać inwazji na Ukrainę.

"Wojskowe kierownictwo Republiki Białorusi wzmocniło ochronę granicy z Ukrainą. Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo udziału sił zbrojnych Republiki Białorusi w operacji wojskowej przeciw Ukrainie" - ostrzegł w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

d4myon2

Źródło: gazeta.pl / PAP

Zobacz też: Kijów ma się bać? Putin wysyła "najbardziej brutalne wojska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4myon2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4myon2
Więcej tematów