Trwa ładowanie...

"To będzie armagedon". Łukaszenka straszy ws. Ukrainy

Nie będzie agresji na Polskę - twierdzi Alaksandr Łukaszenka. Białoruski dyktator wezwał władze Rosji i Ukrainy do rozpoczęcia rozmów pokojowych, jednocześnie strasząc potencjalnym atakiem nuklearnym ze strony Moskwy.

Aleksander Łukaszenka mówi, że Białoruś nie zaatakuje PolskiAleksander Łukaszenka mówi, że Białoruś nie zaatakuje PolskiŹródło: EAST_NEWS, fot: AA/ABACA
daphg51
daphg51

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie i białouskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.

Łukaszenka, który pełnił rolę przewodniczącego VII Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego, w swoim wystąpieniu oświadczył, że Polska nie powinna się bać ataku ze strony Białorusi. Wyraził przy tym wielkie zdziwienie zbrojeniem się sąsiada.

- Po co im to w ogóle potrzebne? Nie będziemy z nimi walczyć. Nie powinni spodziewać się aktywnych, agresywnych działań wobec państwa polskiego i ludności. Nie jest nam to potrzebne - podkreślił Łukaszenka.

daphg51

Niezależny białoruski portal Zierkało ("zwierciadło") zauważa natomiast, że przed rosyjską inwazją na Ukrainę Łukaszenka przez wiele lat zapowiadał, że "z terytorium Białorusi nie będzie ataku" na Kijów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba "wyszarpać" broń jądrową dla Polski? "Na tym polega polityka"

Łukaszenka wzywa do rozmów o pokoju

Podczas zjazdu Łukaszenka odniósł się do decyzji USA o udzieleniu Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 61 mld dolarów. Według niego jest to "bardzo poważny czynnik eskalacji" w trwającej wojnie z Rosją. Pociski ATACMS dalekiego zasięgu, jak określił, są "bardzo niebezpieczne".

daphg51

W swoim wystąpieniu ocenił, że obecnie sytuacja na froncie jest patowa, a przez to "najwygodniejsza" do podjęcia negocjacji pokojowych. W swoim apelu białoruski dyktator nawoływał do powrotu do rozmów stambulskich z początku wojny. Wówczas stanowisko Rosji zostało uznane przez Ukrainę za nie do przyjęcia.

- Rosjanie nigdy nie opuszczą terytoriów, które zajęli w Ukrainie - kategorycznie oświadczył Łukaszenka, grożąc, że "jeśli teraz nie będzie rozmów, to z czasem Ukraina straci państwowość i może przestać istnieć".

- Jeśli sytuacja złoży się w sposób zagrażający sytuacji wewnętrznej w kraju, Rosja zastosuje cały arsenał, którym dysponuje. To będzie armagedon - powiedział w kontekście dostaw dla Kijowa pocisków ATACMS.

daphg51

Łukaszenka mówił też o napiętej sytuacji na granicy z Ukrainą. Jak oszacował, Kijów umieścił tam 120 tys. ludzi i zbudował głębokie umocnienia obronne. Mińsk miał przerzucić na ten kierunek dodatkowe bataliony swoich wojsk.

Ukraińska strona regularnie informuje o monitorowaniu granicy z Białorusią, minowaniu oraz budowaniu umocnień obronnych. Na początku inwazji część rosyjskich wojsk zaatakowała Ukrainę z terytorium Białorusi i jest to w dalszym ciągu kierunek, z którego może nastąpić atak.

daphg51

Źródło: PAP, BiełTA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
daphg51
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
daphg51
Więcej tematów