Trwa ładowanie...

Łukasz Szumowski i jego oświadczenie majątkowe pod lupą CBA

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę majątku ministra zdrowia. - To absurd, że CBA i ABW nie kontrolują zakupów ministerstwa zdrowia, stąd nasz wniosek - grzmiał Robert Kropiwnicki. Służby zajęły się sprawą.

Share
Łukasz Szumowski i jego oświadczenie majątkowe pod lupą CBA
Źródło: PAP
d3u02it

- Jak każda korespondencja, materiał został przekazany do właściwej komórki Biura w celu analizy treści - poinformował "Fakt" rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Temistokles Brodowski. Posłowie opozycji - Robert Kropiwnicki oraz Katarzyna Lubnauer chcą kontroli finansów Łukasza Szumowskiego w czasach, gdy był jeszcze wiceministrem nauki oraz wtedy, gdy zaczął urzędować w ministerstwie zdrowia.

- Osobno będziemy się domagać o kontrolę wszystkich zakupów COVID-owskich, czyli tych związanych z pandemią, które realizowało Ministerstwo Zdrowia i inne instytucje publiczne - zapowiedział Robert Kropiwnicki na konferencji prasowej. Według niego "urzędnicy nadużywają swojej władzy" - tak miało być podczas zakupów wadliwych maseczek ochronnych za 5 mln złotych. - To sprawne państwo powinno to kontrolować, powinno robić to CBA, ale ono tego nie robi - stwierdził Kropiwnicki.

d3u02it

Łukasz Szumowski pod lupą CBA. Jarosław Gowin wydaje oświadczenie

Afera maseczkowa związana jest zarówno z ministrem zdrowia, jak i samym resortem. Pośrednikiem w kupnie sprzętu medycznego z Chin był Łukasz G. - prywatnie przyjaciel rodziny Szumowskich. Jak ustalił reporter WP Sylwester Ruszkiewicz wiele kontrowersji wzbudza jego działalność biznesowa. Instruktor narciarski z Zakopanego miał założyć firmę sprowadzającą produkty medyczne zaledwie 24h przed transakcją z ministerstwem.

Zobacz też: Ataki na Łukasza Szumowskiego. Gdzie jest Andrzej Duda?

Wątpliwości wzbudziło także oświadczenie majątkowe oraz biznesowe powiązania Łukasza Szumowskiego. Z ustaleń "Faktu" wynika, że firma Marcina Szumowskiego (brata ministra - red.), OncoArendi Therapeutics, pozyskała z publicznych środków co najmniej 74 mln zł z dotacji i grantów. Pieniądze zostały przyznane w czasie urzędowania obecnego ministra zdrowia w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.

Ówczesny szef resortu - Jarosław Gowin - przekazał, że wiedział o tym fakcie. - Szumowski, obejmując urząd wiceministra nauki, poinformował mnie o biznesowej aktywności swojego brata. Z powodu potencjalnego konfliktu interesów nigdy nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - przekonywał były wicepremier na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3u02it

Podziel się opinią

Share
d3u02it
d3u02it
Więcej tematów