Łukasz Piebiak. Zagraniczne media o akcji hejtowania sędziów i dymisji wiceministra sprawiedliwości. "Powód do zmartwień"
Do europejskich stolic od dłuższego czasu docierają informacje o naciskach na sędziów, jakie stosują politycy - przypominają środowe nagłówki zagranicznych gazet. Duże europejskie dzienniki podają, że teraz "powodem do zaniepokojenia jest akcja atakowania sędziów w Internecie, którą miał kontrolować wiceszef resortu sprawiedliwości".
O polskim wymiarze sprawiedliwości pisze "Financial Times". Brytyjski dziennik określa ostatnie wydarzenia "zwrotem akcji w bitwie o sądy, która doprowadziła do starcia między Warszawą a Brukselą". Uzupełnia, że "reforma sądownictwa wprowadzona przez PiS to jeden z najbardziej dyskusyjnych aspektów czteroletnich rządów tej partii".
Zobacz także: Kolizja z udziałem Beaty Szydło. Śmiech w studio WP
- Ugrupowanie uważa, że zmiany są niezbędne do przeprowadzenia odnowy nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości, który nie został zmieniony od czasów komunizmu. Polska opozycja i Komisja europejska zwracają uwagę, że zmiany te fundamentalnie podkopują sędziowską niezależność – czytamy w dzienniku.
O sprawie informują też dwie największe agencje informacyjne – Reuters i Associated Press. Ta pierwsza podkreśla, że to jeden "z serii skandali", które uderzają w rządzących w Polsce "nacjonalistów" (jak określa Reuters). Przy tej okazji przypomina też niedawną aferę z lotami Marka Kuchcińskiego, byłego już marszałka Sejmu.
Associated Press podał z kolei, że sprawa wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka to "kolejna kłopotliwa sytuacja dla prawicowego rządu". Bloomberg zwrócił uwagę, że sprawa ataku na sędziów to jeden z elementów odchodzenia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości od liberalnych i demokratycznych wartości Unii Europejskiej.
Z kolei sędzia z Portugalii Luis Barros ocenił wprost, że akcja, "która miała być kontrolowana przez wiceministra Łukasza Piebiaka to powód do zmartwień". – Poprzez naciski na sędziów teraz wasza wolność jest zagrożona – stwierdził w rozmowie z TVN24. Podkreślił, że "myśląc o Polsce, myślimy o Gdańsku i o wolności, którą wywalczyliście".
- Nie moglibyśmy pracować w kraju, w którym dzieje się coś takiego – dodał portugalski sędzia.
Źródło: tvn24.pl
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl