Trwa ładowanie...
d2mejyj

Ludzka starość tematem orędzia papieża na Wielki Post

Troska o ludzi starszych jest tematem orędzia Jana Pawła II na
tegoroczny Wielki Post.

d2mejyj
d2mejyj

Papież napisał w nim, że długowieczność jest specjalnym darem bożym. Jak się zauważa, tegoroczne papieskie orędzie ma szczególnie osobisty charakter.

Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 9 lutego, zaczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, trwający 40 dni.

Jan Paweł II podkreślił w orędziu, że dar życia jest bezcenny, zaś osiągnięcie sędziwego wieku należy uznać za specjalny przejaw błogosławieństwa bożego. Papież z uznaniem wyraził się o zdobyczach medycyny oraz innych nauk, dzięki którym ludzie żyją dłużej. Konsekwencja tego - dodał - jest wzrost liczby osób starszych. Zaapelował o troskę o ludzi tak zwanego trzeciego wieku i umożliwienie im, by wykorzystywali swój potencjał oraz czuli się potrzebni społeczeństwu.

Opieka nad starszymi, zwłaszcza w trudnych dla nich chwilach, powinna leżeć wierzącym na sercu, przede wszystkim we wspólnotach kościelnych społeczeństw na Zachodzie, gdzie problem ten jest szczególnie obecny - napisał Jan Paweł II.

d2mejyj

Jak zaznaczył przykazanie "nie zabijaj" zawiera w sobie szacunek dla życia i jego obronę od jego początku aż do naturalnego schyłku. To nakaz aktualny także w przypadku chorób i osłabienia, które pozbawiają człowieka możliwości zachowania samodzielności.

Według papieża, jeśli starość ze swoimi nieuchronnymi uwarunkowaniami będzie przyjmowana spokojnie w świetle wiary, może stać się cenną okazją do lepszego zrozumienia tajemnicy Krzyża, który nadaje pełny sens ludzkiej egzystencji.

Świadomość, że bliski jest ostateczny kres, skłania człowieka starszego do skupienia się na tym, co istotne i nadania znaczenia temu, czego nie niszczą mijające lata - zaznaczył Jan Paweł II. Przypomniał, że ludzie starsi nie powinni czuć się ciężarem dla społeczeństwa i swoich rodzin. Samotność zaś naraża na pokusę zamknięcia się w sobie i rezygnacji.

Papież zaapelował o podstawy finansowe i legislacyjne, które pozwoliłyby seniorom nie czuć się wyłączonymi z życia społecznego. Trzeba słuchać - przypomniał - ludzi starszych, których mądrość i doświadczenie może przyczynić się do postępu na drodze do coraz pełniejszej cywilizacji.

Orędzie kończą słowa: Trzeba przyzwyczaić się do pełnego ufności myślenia o tajemnicy śmierci, aby ostatecznemu spotkaniu z Bogiem towarzyszył klimat wewnętrznego spokoju.

Sylwia Wysocka

d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj