Trwa ładowanie...
d305o7y

Ludzie zbudowani są z piramid


Fizycy wyobrażali sobie dotychczas, że jądro atomowe przypomina kształtem kulę, czasami nieco wydłużoną. Tymczasem polscy naukowcy twierdzą, że jądra atomowe mogą być kanciaste! Odkrycie Polaków może zmienić kierunek badań nad superciężkimi pierwiastkami, bo - jak wiadomo - bryła kanciasta toczy się w zupełnie inną stronę niż kulista.

d305o7y
d305o7y

Zdaniem polskich fizyków, których odkrycie publikuje Gazeta Wyborcza, niektóre jądra mają kształt zbliżony do czworościanu foremnego - równobocznej piramidy o trójkątnej podstawie.

Wszyscy jesteśmy zbudowani z piramid - żartobliwie skomentował polskie odkrycie tygodnik "New Scientist", sugerując przy tym, że starożytni Egipcjanie nieświadomie wzorowali się na kształcie jąder atomowych.

Jeśli uda się potwierdzić istnienie tych "czworościennych" jąder, to jeszcze bardziej oddalimy się od wizji z początków zeszłego wieku, kiedy atom wyobrażano sobie na kształt miniaturowego Układu Słonecznego.

Tymczasem ani elektrony nie chcą grać roli planet obiegających jądro atomowe (już dawno temu przekonano się, że nie zajmują określonego miejsca na orbicie), ani też teraz kanciaste jądro atomowe nie za bardzo pasuje do kulistego Słońca. (reb)

d305o7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d305o7y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj