Trwa ładowanie...

Ludzie zapłaczą. Zmiana wieku emerytalnego w wielkim kraju Europy

Francuski Senat przegłosował projekt podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Za ustawą głosowało 195 senatorów, 112 było przeciw. Prawdopodobnie w środę ustawa zostanie rozpatrzona przez komisję niższej i wyższej izby parlamentu, a ostateczne głosowanie w obu izbach może odbyć się w czwartek.

Protesty we francuskich miastach przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 latProtesty we francuskich miastach przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 latŹródło: Getty Images, fot: SOPA Images
d4mc225
d4mc225

Rząd Francji zapowiedział w niedzielę, że będzie konsekwentnie dążyć do wdrożenia reformy. Rzecznik rządu Olivier Véran po spotkaniu z szefową rządu Elisabeth Borne i kilkoma ministrami przekazał, że francuskie władze mają nadzieję na pozytywne głosowanie w czwartek. Zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo w sferze systemu emerytalnego na najbliższą dekadę.

Decyzje senatu zapadły mimo trwających od wtorku w całej Francji masowych protestów. Na ulice wyszły miliony ludzi. Demonstracje przeszły nie tylko przez Paryż, ale także przez mniejsze miasta, a nawet miasteczka.

Według agencji AFP, rząd jest zdeterminowany. Premier Elisabeth Borne po głosowaniu w zdominowanym przez prawicę Senacie obiecała włożyć całą swoją energię, w przeforsowaniu nowej ustawy przez parlament. Z kolei prezydent Emmanuel Macron, jak podaje "Le Monde", w niedzielę zachował się z rezerwą i nie skomentował wydarzeń.

d4mc225

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

"Głuchy" rząd i jego obojętność na pięć dni gniewu na ulicach jeszcze bardziej zirytował Francję. Do protestów dochodzi nie tylko ze względu podwyższenie wieku emerytalnego. Na rozgoryczenie Francuzów wpływa też sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja i niezadowolenie z decyzji rządu.

Reforma emerytalna we Francji. Senat ślepy na masowe protesty w miastach

Debatom parlamentarnym, które zostaną wznowione w środę wraz ze zwołaniem wspólnej komisji, zapewne też towarzyszyć będą masowe wystąpienia na ulicach. Jeśli nie bacząc na niezadowolenie Francji parlament przegłosuje tekst ustawy, projekt wróci w czwartek do Senatu.

Lider organizacji związkowej CFDT, Laurent Berger, przestrzega przed "bardzo głębokim oburzeniem", jakie przyjęcie reformy wzbudza w świecie pracy. Przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego jest, jak wynika z sondaży, 2/3 Francuzów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mc225
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mc225
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj