PolskaLudzie Okrągłego Stołu - strona rządowa

Ludzie Okrągłego Stołu - strona rządowa

W obradach stronę rządową reprezentowali m.in: Czesław Kiszczak, Stanisław Ciosek, Mikołaj Kozakiewicz, Leszek Miller oraz Alfred Miodowicz.

Gdy trwały obrady Okrągłego Stołu Czesław Kiszczak (ur. 1925) był członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR oraz ministrem spraw wewnętrznych. 2 sierpnia 1989 roku Kiszczak został premierem, jednak nie udało mu się sformować rządu, ponieważ nie uzyskał poparcia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. 24 sierpnia zastąpił go Tadeusz Mazowiecki, w którego rządzie Kiszczzak został wicepremierem.
Rok później Czesław Kiszczak wycofał się z życia publicznego. W 1992 roku znalazł się wśród oskarżonych w procesie o zabójstwo dziewięciu górników z kopalni "Wujek". Zajścia w "Wujku" miały miejsce na początku stanu wojennego, 16 grudnia 1981 roku. Proces wciąż trwa.

Leszek Miller (ur. 1946) uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako sekretarz Komitetu Centralnego PZPR. W roku 1990 założył Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej (do 1993 roku był jej sekretarzem generalnym). W latach 1993-97 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego partii. W 1999 roku, podczas kongresu nowej partii – Sojuszu Lewicy Demokratycznej – został jej przewodniczącym.

W latach późniejszych Leszek Miller pełnił m.in. funkcje ministra pracy i polityki socjalnej, szefa Urzędu Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz przewodniczącego Komitetu Społeczno-Politycznego Rady Ministrów. Od października 2001 roku Leszek Miller jest premierem RP.

Stanisław Ciosek (ur. 1939) był do 1989 roku sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR oraz członkiem Biura Politycznego KC PZPR. W latach 1989-96 pełnił funkcję ambasadora Polski w Moskwie. Po powrocie z Rosji został doradcą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do spraw międzynarodowych, specjalizując się w polityce wschodniej.

W latach 1986-89 Alfred Miodowicz (ur. 1929) był członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR. Od 1984 do 1991 roku pełnił funkcję przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. W 1990 roku założył partię Ruch Ludzi Pracy, stanowiącą polityczną reprezentację OPZZ. Ruch Ludzi Pracy podlegał pod Sojusz Lewicy Demokratycznej. Miodowicz określał RLP jako "lewicę nowoczesną i liberalną".

W latach 1989-91 Mikołaj Kozakiewicz (1923-1998) był marszałkiem Sejmu. Po obradach Okrągłego Stołu, w wyborach parlamentarnych w czerwcu 1989 roku, Kozakiewicz został posłem. Był socjologiem i pisarzem, publikował książki z zakresu socjologii wychowania i oświaty. Należał m.in. do Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, Towarzystwa Planowania Rodziny i Towarzystwa Szkoły Świeckiej. (jask)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)