Trwa ładowanie...
d25grwv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ludzie kultury odznaczeni medalami Gloria Artis

Slawista i tłumacz Branislav Branko Cirlic, emerytowany dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Jan Jaskanis oraz pisarz Eustachy Rylski zostali w Warszawie odznaczeni Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludzie kultury odznaczeni medalami Gloria Artis
(PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d25grwv

- Wyróżniamy dziś medalami Gloria Artis osoby, które w pełni reprezentują polską kulturę, jednocześnie reprezentując obszar, z którego kultura się wywodzi - przestrzeń dziedzictwa kulturowego. Wśród wyróżnianych dziś reprezentantów polskiej kultury są bowiem muzealnicy, dyrektorzy muzeów, osoby, które przez wiele lat prowadziły instytucje kulturalne, ale także ci, którzy przeprowadzali konkretne badania w zakresie dziedzictwa. Są także poeci, prozaicy, tłumacze, muzycy, multiinstrumentaliści - to wyjątkowa reprezentacja polskiej kultury - ocenił Żuchowski.

Minister przypomniał, że pierwszym laureatem złotego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis był prof. Stefan Stuligrosz. - Grono osób, które dostąpiły tego honoru, ciągle się powiększa. Dziękuję za to, co zrobiliście dla polskiej kultury - mówił minister.

Uhonorowany złotą Glorią Artis Branislav Branko Cirlic (ur. 1916 r. w Pirocie w Serbii) to poeta i tłumacz. Od 1946 roku mieszka w Polsce. Tłumaczy zarówno z serbskiego na polski, jak i z polskiego na serbski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

d25grwv

Złoty medal Gloria Artis otrzymał również Jan Kazimierz Jaskanis (ur. 1932 r. w Lublinie), b. dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, do dziś czynny naukowo w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. Prowadził badania archeologiczne m.in. na obszarze północno-wschodniej Polski.

Złotą Glorią odznaczono także prozaika, dramaturga i scenarzystę Eustachego Rylskiego (ur. 1944 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza). Rylski debiutował w 1984 roku dyptykiem powieściowym "Stankiewicz. Powrót". Jest autorem powieści "Człowiek w cieniu", "Warunek" i "Na Grobli" oraz sztuk telewizyjnych i scenariuszy filmowych.

Srebrnymi medalami uhonorowano: germanistę i tłumacza literatury niemieckojęzycznej Jacka St. Burasa; historyka muzyki, pedagoga i redaktor naczelną serii "Dzieła Fryderyka Chopina. Wydanie faksymilowe" Zofię Chechlińską; dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie Marka Wojciecha Chmurzyńskiego; dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i koordynatora krakowskich obchodów Roku Chopinowskiego Stanisława Dziedzica; archeologa i dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce Antoniego Jodłowskiego; wicedyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Andrzeja Sołtana; badacza i dokumentalistę sztuki ludowej i folkloru Antoniego Śledziewskiego oraz muzealnika i autorkę wystaw, katalogów i innych publikacji poświęconych Fryderykowi Chopinowi Hannę Wróblewską-Straus.

Brązowe medale otrzymali: skrzypek i manager w Zespole Stare Dobre Małżeństwo Wojciech Czemplik; dyrektor Fundacji Oświatowej im. gen. Stanisława Karpińskiego w Gdyni Henryk Karpiński; starszy kustosz, kierownik Działu Ikonografii w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy Anna Kotańska; prorektor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie, były wicedyrektor Muzeum Etnograficznego i zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków Franciszek Midura; doktor nauk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka i kompozytorka Maria Pomianowska oraz redaktor muzyczny i dyrektor w Polskim Radiu i TVP, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Antoni Leon Wroński.

Przyznano także trzy odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej"; otrzymali je: Tygodnik Lokalny "Rzecz Krotoszyńska", sekretarz redakcji tego pisma Romana Hyszko oraz dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie Marek Olejnik.

d25grwv

Podziel się opinią

Share

d25grwv

d25grwv
Więcej tematów