Trwa ładowanie...

Ludowcy szukają następcy Kalinowskiego

PSL musi wskazać nowego wicemarszałka sejmu. Jarosław Kalinowski dostał się bowiem do europarlamentu. Na giełdzie nazwisk wśród posłów PSL najczęściej pojawia się Franciszek Stefaniuk, Stanisław Żelichowski i Józef Zych.

Share
Ludowcy szukają następcy Kalinowskiego
Źródło: wp.pl, Fot: Konrad Żelazowski
d99uu22

Nowego wicemarszałka ludowcy powinni wskazać już na najbliższym posiedzeniu sejmu - 18-19 czerwca. W PSL krąży kilka scenariuszy.

- Józef Zych był wielokrotnie już w prezydium sejmu, jako marszałek i jako wicemarszałek, tak więc jest to bardzo poważny kandydat. Stefaniuk zresztą też był wicemarszałkiem. Wszytko jest więc możliwe - mówi Andrzej Grzyb, poseł PSL.

d99uu22

Zdaniem innego posła PSL szanse może mieć sam Grzyb. Poseł z Wielkopolski cieszy się sporym autorytetem w partii.

Franciszek Stefaniuk, który był już wicemarszałkiem w III kadencji, teraz pracuje w komisji etyki poselskiej. – Cieszę się, że koledzy mnie dobrze wspominają z pełnienia funkcji wicemarszałka. Ale ja się nigdy o nic nie ubiegam. Jeśli mi proponowano w przeszłości jakieś stanowisko, to zawsze to rozważałem – mówi Stefaniuk.

Najwyższe stanowisko w prezydium sejmu spośród obecnych posłów PSL pełnił do tej pory Józef Zych - był marszałkiem sejmu. - Funkcja wicemarszałka może już nie być dla niego tak atrakcyjna, skoro był marszałkiem - mówi poseł PSL. Inni dodają, że Zych ma już mało charyzmy i że na stanowisko wicemarszałka lepiej byłoby wskazać kogoś … młodszego.

Niektórzy mówią, że do prezydium sejmu mógłby trafić Stanisław Żelichowski, szef klubu. - Żelichowski jest trochę zmęczony funkcją przewodniczącego i aktywnością medialną, która się z tą funkcją wiąże - mówi nam poseł PSL. - Ale czy zdecyduje się w jakikolwiek sposób zabiegać o to stanowisko? Trudno dziś powiedzieć. Sam Żelichowski nie chce komentować tych informacji. - Poczekajmy na posiedzenie klubu, nie spekulujmy - mówi.

Ludowcy podkreślają, że rozmowy na ten temat ciągle trwają. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. A o następcy Kalinowskiego zdecyduje sam Pawlak, rekomendując kandydata na najbliższym posiedzeniu klubu.

Katarzyna Borowska, Anna Szumańska

d99uu22

Podziel się opinią

Share
d99uu22
d99uu22
Więcej tematów