Trwa ładowanie...
ycipk-10zmez

Ludmiła Kozłowska wygrała z polskim rządem. Może swobodnie poruszać się po Europie

Dane Ludmiły Kozłowskiej, szefowej fundacji Otwarty Dialog, zostały wykreślone z systemu informacyjnego strefy Schengen. Polskie władze nie miały innego wyjścia po tym, jak Belgia przyznała kobiecie kartę pobytu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludmiła Kozłowska została deportowana na Ukrainę w sierpniu 2018 roku
Ludmiła Kozłowska została deportowana na Ukrainę w sierpniu 2018 roku (PAP, Fot: Rafał Guz)
ycipk-10zmez

Co to oznacza? Obywatelka Ukrainy, Ludmiła Kozłowska, może obecnie swobodnie podróżować po wszystkich państwach strefy Schengen - informuje wyborcza.pl.

Zobacz także: Belgia ignoruje Polskę ws. Kozłowskiej. To nie pierwsza taka sprawa

Ukraińska prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska została wydalona z terytorium Unii Europejskiej 14 sierpnia 2018 roku. Wówczas uznano ją za osobę zagrażającą bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Kozłowska miała działać na szkodę państwa polskiego. Przewodnicząca Otwartego Dialogu twierdziła, że to "osobista zemsta szefa CBA Mariusza Kamińskiego" na jej mężu Bartoszu Kramku.

ycipk-10zmez

Nazwisko Kozłowskiej zostało wpisane przez szefa ABW do Systemu Informacyjnego Schengen i oznaczone najwyższym alertem. Oznaczało to, że działaczka uznana została za osobę stanowiącą zagrożenie i dostała zakaz wjazdu do większości krajów Unii Europejskiej.

W marcu 2019 roku Kozłowska, która teoretycznie po wpisie do SIS nie powinna przebywać na terenie państw strefy Schengen, otrzymała prawo pobytu w Belgii. Oznaczało to, że zastrzeżenia rządu w Warszawie wobec szefowej Fundacji Otwarty Dialog uznano za niewiarygodne.

Zobacz także: Sąd uchylił decyzję ws. Ludmiły Kozłowskiej. Może wrócić do Polski

ycipk-10zmez

Już wcześniej zastrzeżenia Polski wobec Kozłowskiej nie były brane pod uwagę przez inne państwa. Prezes Otwartego Dialogu jesienią była w Berlinie na konferencji poświęconej populizmowi w Europie Środkowej, a później także w Parlamencie Europejskim.

Na poczatku czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał Urzędowi ds. Cudzoziemców ponowne rozpatrzenie sprawy szefowej Fundacji Otwarty Dialog. Sąd uznał bowem dokumenty, na podstawie których wydalono Kozłowską z Polski, za "zbyt ogólnikowe".

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-10zmez
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-10zmez

ycipk-10zmez
ycipk-10zmez
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów