Trwa ładowanie...
ptasia grypa

Lubelskie. Nowe ognisko ptasiej grypy. To już ósme w województwie

Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w miejscowości Drozdówka w powiecie lubartowskim. Wirus H5N8 znaleziono na terenie gospodarstwa hodującego indyki. Ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi.

Share
Lubelskie. Nowe ognisko ptasiej grypy. To już ósme w województwie
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Wojtasik
dv2bhp6

"Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował dziś o powstaniu ogniska ptasiej grypy w miejscowości Drozdówka, gmina Uścimów, w powiecie lubartowskim. Jest to szóste z kolei ognisko w powiecie lubartowskim, trzecie w 2020 r., natomiast ósme w województwie lubelskim" - napisał na Twitterze rzecznik wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak.

Wirus H5N8 wykryto na terenie gospodarstwa hodującego indyki - podaje PAP. Doszło do tego na terenie tzw. strefy zapowietrzonej, która obejmuje obszar trzech kilometrów od ogniska choroby. Strefa obejmuje sześć miejscowości na terenie gminy Uścimów. Wcześniej wykryto pięć innych ognisk choroby, m.in. w gospodarstwach hodujących indyki i perlice. Łącznie było w nich kilkadziesiąt tysięcy ptaków.

Ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi, jednak w rejonie gdzie występuje służby zalecają szczególne środki ostrożności. Trzeba częściej myć ręce po kontakcie z ptactwem i nie spożywać drobiu przed poddaniem go obróbce termicznej. Oprócz Lubelszczyzny przypadki wirusa H5N8 zanotowano również w województwie wielkopolskim.

dv2bhp6

Jak zapewniono poszkodowani hodowcy mogą liczyć na rekompensaty ze strony państwa. Według wojewódzkiego lekarza weterynarii w Poznaniu jedna padła kura jest warta 12 złotych. Hodowca, który stracił kilkadziesiąt tysięcy ptaków wycenił każdego na co najmniej 16 złotych. W związku z wystąpieniem wirusa tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego wprowadził Honkong oraz Białoruś.

Jarosław Kaczyński niezastąpiony? "Gdyby go zabrakło, to wszystko zacznie się sypać"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dv2bhp6

Podziel się opinią

Share
dv2bhp6
dv2bhp6
Więcej tematów