Trwa ładowanie...
d1tm6mf

Wirus ptasiej grypy się rozprzestrzenia. Kolejne nowe ogniska

Już siedem nowych ognisk ptasiej grypy wykryły służby weterynaryjne na terenie Polski. Do utylizacji przeznaczono ponad 100 tysięcy sztuk ptactwa. Służby zalecają osobom, które mają kontakt z ptactwem, szczególne środki ostrożności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja zabezpiecza walkę z ptasią grypą
Policja zabezpiecza walkę z ptasią grypą (PAP, Fot: Wojtek Jargilo)
d1tm6mf

Służby weterynaryjne stwierdziły wirusa szczepu H5N8 u kaczek i kur w dwóch gminach powiatu krasnostawskiego na Lubelszczyźnie - w Izbicy i Żółkiewce – informuje IAR.

– Nasze działania są natychmiastowe, a my nauczeni wieloletnim doświadczeniem dysponujemy harmonogramem tych działań. Natychmiast w województwie zwoływany jest sztab zarządzania kryzysowego. Zwykle w miejsce ogniska jedzie również przedstawiciel kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynarii. Procedury są natychmiast wdrażane – mówi Agencji Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Wstępne zalecenia w postaci badań laboratoryjnych, wprowadzenie tymczasowej kwarantanny na obszarach wystąpienia wirusa oraz wybicie chorych ptaków zaleciło Ministerstwo Rolnictwa.

d1tm6mf

Zobacz też: Joanna Mucha zgadza się z Donaldem Tuskiem. Deklaruje: "Chcę być premierem"

W Uścimowie na Lubelszczyźnie policja zamknęła drogi prowadzące do miejsca, gdzie zlokalizowano ognisko. Z powodu wirusa padło tam 80 tys. indyków. Pierwsze przypadki ptasiej grypy pojawiły się także w Wielkopolsce. Zlokalizowano ją w powiecie ostrowskim w gminie Przygodzice.

Zapadła także decyzja o utylizacji 65 tysięcy sztuk niosek. Co prawda szczep wirusa H5N8 nie zagraża ludziom, ale w rejonie, gdzie występuje, służby zalecają szczególne środki ostrożności. Trzeba częściej myć ręce po kontakcie z ptactwem i nie spożywać drobiu przed poddaniem go obróbce termicznej.

Polska jest największym producentem i eksporterem drobiu w Unii Europejskiej. Tymczasowy zakaz importu polskiego mięsa drobiowego po ostatnich doniesieniach z sąsiadującej Lubelszczyzny wprowadziła Białoruś.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tm6mf

Podziel się opinią

Share
d1tm6mf
d1tm6mf