LPR za odwołaniem Cimoszewicza
Liga Polskich Rodzin w przyszłym tygodniu złoży w Sejmie wniosek o
odwołanie szefa polskiej dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza.
Liga liczy, że wniosek poprą także posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Samoobrony,
Platformy Obywatelskiej i niektórzy z PSL - powiedział Antoni Macierewicz, lider LPR.
23.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wniosek złożymy w poniedziałek lub we wtorek - mówił w piątek Macierewicz. Dodał, że Liga współdziała w tej kwestii z każdym kto jest gotów podpisać się pod takim wnioskiem.
Uzasadnieniem inicjatywy LPR jest to, że Cimoszewicz i Danuta Huebner, sekretarz stanu ds. europejskich, po raz pierwszy w poniedziałek w Brukseli poinformowali, że Polska zgadza się, żeby obywatele Unii mogli nabywać działki rekreacyjne w Polsce po siedmiu latach od wstąpienia naszego kraju do UE, a rolnicy z Unii - ziemię do własnoręcznej uprawy po 3-letnim okresie dzierżawy. Obywatele Wspólnoty będą mogli kupować mieszkania i domy w Polsce.
Zdaniem Macierewicza, świadczy to o tym, że szef polskiej dyplomacji świadomie dążył do zaskoczenia Sejmu i ukrycia przed nim oraz polską opinią publiczną zasadniczych spraw. To jest polityka faktów dokonanych - ocenił. Dlatego - według posła LPR - Cimoszewicz stał się osobą niewiarygodną i powinien zostać odwołany.
Liga - jak mówił - prowadziła w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami PiS i SKL, którzy zapowiedzieli, że poprą ten wniosek. Dodał, że z tego co wie konsultacje w tej sprawie prowadzono także z Samoobroną, która zapowiedziała, że opowie się za takim wnioskiem.
Wniosek o odwołanie ministra musi być podpisany przez co najmniej 46 posłów. Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów. (and)