PolskaLPR ma nowe propozycje po becikowym

LPR ma nowe propozycje po becikowym

LPR proponuje zmiany w podatku dochodowych
od osób fizycznych, które przy rozliczaniu się z fiskusem
umożliwiłyby uwzględnienie liczby dzieci w rodzinie. Odpowiedni
projekt ustawy w tej sprawie trafił już do marszałka Sejmu -
poinformował na konferencji prasowej Roman Giertych.

LPR ma nowe propozycje po becikowym
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marek Grabski

Jak powiedział, po tym jak Sejm zdecydował o tysiącu złotych becikowego dla wszystkich matek bez względu na dochód, Liga będzie składała kolejne propozycje w tzw. pakiecie rodzinnym.

Liga - zaznaczył Giertych - chce również, by państwo aktywnie uczestniczyło w tworzeniu przyzakładowych przedszkoli. Lider LPR zwrócił się też do ministra zdrowia Zbigniewa Religi, by szpitale nie pobierały dodatkowych opłat za "porody rodzinne" oraz by Narodowy Funudsz Zdrowia finansował tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu.

Zmiany w podatku proponowane przez LPR miałyby wejść w życie 1 stycznia 2007 roku. Obecnie jest tak, że przy wspólnym rozliczaniu z podatku dochód małżonków dzieli się przez dwa i uzyskaną kwotę pomniejsza o kwotę wolną od podatku. Uzyskaną liczbę następnie mnoży się przez dwa (liczba małżonków) i to jest podstawa opodatkowania.

Propozycja LPR - jak wyjaśniał Wojciech Wierzejski - idzie w tym kierunku, aby dochód małżonków był dzielony przez dwa, a uzyskana kwota była pomniejszona o tyle kwot wolnych od podatku, ile jest osób w rodzinie. Dopiero wówczas uzyskana liczba byłaby mnożona przez dwa. Najkrócej mówiąc - kwota wolna od podatku przysługiwałaby każdemu członkowi - rodziny nie tylko małżonkom, ale i dzieciom - mówił.

Zdaniem Giertycha, państwo powinno uwzględniać liczbę osób będących na utrzymaniu danej rodziny. Jest to element pomocy państwa nie przy urodzeniu dziecka, jak w przypadku becikowego, ale pomoc przy dalszym wychowaniu dzieci - dodał.

LPR proponuje, by zmiany podatkowe sfinansować ze środków, jakie pozostaną z rezerwy na wydatki europejskie. Jak powiedział Giertych, w związku ze zmianą zasad współfinansowania projektów europejskich i zmniejszeniem udziału własnego, kwota na to zarezerwowana nie będzie wynosiła 4 mld, a nieco ponad 2,5 mld zł.

Przyzakładowe przedszkola - których tworzenie postuluje Liga - pozwolą kobiecie - zdaniem posłów LPR - utrzymać aktywność zawodową, a dzięki temu ułatwią podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka.

Zgodnie z propozycją LPR, koszty prowadzenia takich przedszkoli przedsiębiorca mógłby traktować jako koszty uzyskania przychodu. Można by się też zastanowić nad wprowadzeniem ulg dla przedsiębiorców za tworzenie takich miejsc - podkreślił Giertych.

Giertych zapowiedział też, że LPR popiera wydłużenie urlopów macierzyńskich. Zaznaczył, że - zdaniem polityków Ligi - urlopy macierzyńskie powinny być 26-tygodniowe. Obecnie urlop taki trwa 16 tygodni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)