LPR chce lustracji członków PAN, kuratorów oświaty i dyrektorów szkół
Klub LPR proponuje nowelizację ustawy o IPN, która umożliwiłaby ministrowi edukacji i ministrowi nauki występowanie do Instytutu Pamięci Narodowej o informacje dotyczące przeszłości m.in. członków Polskiej Akademii Nauk i kuratorów oświaty.
Jak wyjaśnił na środowej konferencji prasowej poseł Daniel Pawłowiec, według propozycji Ligi, minister nauki miałby możliwość wystąpienia do IPN o informacje dotyczące członków rad naukowych jednostek badawczo-rozwojowych i członków PAN.
Minister edukacji mógłby zapytać IPN o kuratorów i wicekuratorów oświaty, dyrektorów szkół i kierownictwo Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wojewodowie mogliby natomiast wystąpić do Instytutu o informację dotyczące m.in. kandydatów na kuratorów oświaty.
Nasze poprawki korespondują m.in. z wcześniejszą propozycją LPR, aby nauczyciel miał status funkcjonariusza publicznego - podkreślił Pawłowiec. Jak dodał, poprawka Ligi umożliwia właściwym ministrom i wojewodom występowanie o informacje do IPN, i tym samym zwiększa katalog osób lustrowanych.
Zaproponowany w lutym przez LPR projekt nowelizacji ustawy o IPN zakłada m.in., że organ reprezentujący partię polityczną miałby być upoważniony do ubiegania się w IPN o teczki członków swojej partii.
Drugą zmianą byłoby upoważnienie redaktorów naczelnych mediów do ubiegania się w IPN o informacje dotyczące osób z życia publicznego. W ten sposób upoważniony dziennikarz miałby prawo wglądu lub skopiowania teczki dowolnej osoby publicznej.
Liga chce też nałożyć na IPN obowiązek wszczęcia postępowania z urzędu w sprawie pomówienia narodu polskiego, państwa polskiego lub grupy polskich obywateli o udział w organizowaniu lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.
Nad czterema projektami zmian w ustawie o IPN - PiS, PO, LPR i Samoobrony - pracuje obecnie sejmowa komisja nadzwyczajna.