PolskaLosy Rafinerii Gadańskiej wciąż nieznane

Losy Rafinerii Gadańskiej wciąż nieznane

10.09.2001 21:22, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Nie rozstrzygnięto przetargu na sprzedaż 75% akcji Rafinerii Gdańskiej podczas poniedziałkowego posiedzenia rady nadzorczej Nafty Polskiej - spółki, która w imieniu skarbu państwa odpowiada m.in. za prywatyzację sektora naftowego. Rafineria Gdańska drugą po Polskim Koncernie Naftowym Orlen firmą paliwową w kraju.

Rzecznik prasowy Nafty Polskiej Krzysztof Mering powiedział, że rada omawiała kwestię sprzedaży 75% akcji Rafinerii Gdańskiej grupie finansowej Rotch Energy. Decyzji jednak nie podjęła. Ma na to czas do piątku.

Na posiedzeniu rady odwołano dwóch z trzech członków zarządu Nafty Polskiej - Sławomira Zawadzkiego i Dariusza Krawczyka. Na ich miejsca powołano Adama Sęka i Stanisława Łańcuckiego.

W piątek, szefowa resortu skarbu Aldona Kamela-Sowińska, jako jednoosobowe zgromadzenie akcjonariuszy Nafty Polskiej odwołała dwóch z 9. członków rady nadzorczej Nafty Polskiej, którzy krytykowali umowę sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej Rotch Energy.

Nieoficjalnie wiadomo, że konsorcjum to za 75% akcji Rafinerii Gdańskiej ma zapłacić blisko 300 mln dolarów, a w ciągu kilku lat zainwestować w gdańską firmę prawie miliard dolarów.

Rotch Energy otrzymał wyłączność na negocjacje trzy miesiące temu. Wyniki miały zostać ogłoszone w sierpniu, ale z powodu wycofania się z konsorcjum Kredyt Banku przedłużono negocjacje.

Rafineria Gdańska jest już po raz drugi sprzedawana. Pierwszy, raz w 1998 roku nie udało się znaleźć nabywcy. Ofertę spółki, która chciała kupić Rafinerię, uznano za zbyt niską. (ajg)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także