Trwa ładowanie...
d165xqh

Longin Pastusiak z wizytą na Litwie

Głównym celem rozpoczynającej się w czwartek wizyty Marszałka Senatu Longina Pastusiaka w Wilnie jest rozwiązanie problemów Polaków mieszkających na Litwie. Marszałek zapewniał przedstawicieli miejscowych władz, o poparciu Polski w dążeniu Litwy do NATO i Unii Europejskiej.

d165xqh

Polacy, którzy stanowią 7% mieszkańców Litwy, wciąż czekają na rozwiązanie problemu pisowni nazwisk w polskim brzmieniu i transkrypcji. Mimo deklaracji obu stron w tej sprawie od 1994 roku nie dochodzi do jej realizacji.

Drugi gorący problem to zagrożenie polskiej oświaty. Zatwierdzone w styczniu tego roku założenia oświaty mniejszości międzynarodowych na Litwie obniżają status języka polskiego, bo nie ma w nich zapisu o obligatoryjnym tłumaczeniu na polski podręczników w ostatnich klasach szkół podstawowych oraz obligatoryjnym języku polskim na maturze.

Marszałek Senatu Longin Pastusiak, wszystkie te kwestie poruszał podczas spotkań z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej, z przedstawicielami tak zwanego miniparlamentu polsko-litewskiego oraz z premierem Algirdasem Brazauskasem.(iza)

d165xqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d165xqh
Więcej tematów