Trwa ładowanie...
d1or85t

Londyn: Kwaśniewski spotkał się z biznesmenami

Tworzeniem "inwestycyjnego klimatu" określił środowe spotkanie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z biznesmenami w Londynie przedstawiciel Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, Jan Krzysztof Bielecki.

d1or85t

Byliśmy pupilkiem rynków inwestycyjnych przez ostatnich parę lat. Potem mieliśmy pewne problemy, których najlepszym odzwierciedleniem jest kwestia Toyoty i Peugeota - Czesi z triumfem ogłosili to zwycięstwo nad nami - powiedział Bielecki. (Toyota i Peugeot rozważały możliwość inwestowania w Polsce, ostatecznie wybrały jednak Czechy.)

Dlatego, zdaniem Bieleckiego, każda próba pokazania, że inwestycje są ważne dla naszej gospodarki jest potrzebna i służy tworzeniu inwestycyjnego klimatu.

Polski eksport do Wielkiej Brytanii osiągnął w ub.roku 1,2 mld funtów, brytyjski import 1,3 mld funtów. Polski deficyt w obrotach handlowych z W.Brytanią wynosi więc ok. 100 mln funtów. Godna odnotowania jest dynamika wzrostu polskiego eksportu: przez ostatnie dwa lata jego wartość wzrastała o 28% rocznie. Do Wielkiej Brytanii eksportujemy przede wszystkim meble, samochody, silniki i sprzęt telewizyjny.

W środę po południu prezydent Kwaśniewski z żoną Jolantą zostanie przyjęty na audiencji przez królową Elżbietę II, która obchodzi w tym roku 50-lecie panowania.

Prezydent złoży też wieniec pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Pomnik powstał ze składek, a wśród darczyńców znaleźli się z m.in. książę Edynburga, organizacje polonijne, osoby prywatne i polski MSZ. Koszt budowy wynosił ok. 140 tys. funtów. Pomnik odsłonił blisko cztery lata temu książę Kentu. (aka)

d1or85t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1or85t
Więcej tematów