Litwini obchodzą rocznicę niepodległości Litwy
85.rocznicę proklamowania aktu niepodległości Litwy z 1918 roku obchodzi w niedzielę, tak jak ich rodacy w kraju, mniejszość litewska z Sejn i Puńska (woj.podlaskie). To najważniejsze święto narodowe Litwinów.
16.02.2003 14:10
Główne uroczystości, zorganizowane przez Konsulat Republiki Litewskiej, odbywają się w Domu Litewskim w Sejnach. Jak poinformowano w konsulacie, obok przedstawicieli mniejszości litewskiej, do Sejn przyjechali również członkowie litewskich i polskich władz samorządowych.
W piątek odbyły się uroczystości w Puńsku, gdzie jest najwięcej Litwinów. Stanowią oni w gminie 80% społeczności. Poza tym polscy Litwini obchodzą rocznicę także w szkołach, głównie w gminie Puńsk. Podczas takich ceremonii ludowe zespoły litewskie przedstawiają swoją kulturę i zwyczaje.
"To najważniejsze nasze święto narodowe i bez względu na to, gdzie kto mieszka, tam je obchodzi. W 1918 roku odzyskaliśmy naszą współczesną państwowość. W Polsce oficjalnie organizujemy obchody od kilkunastu lat, po zmianach ustrojowych. W USA czy w Niemczech nasi rodacy, którzy wyemigrowali tam po II wojnie światowej robili to cały czas" - powiedział Piotr Maksimowicz ze Wspólnoty Litwinów w Polsce.
16 lutego 1918 roku Taryda - Rada Krajowa Litwy, na czele z Jonasem Basanaviciusem, ogłosiła niepodległość państwa litewskiego, ze stolicą w Wilnie. Zamierzano powołać rząd, ale nie dopuścili do tego Niemcy, okupujący wówczas ziemie litewskie.
Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów pozostały w gminach Puńsk i Sejny. (an)