Trwa ładowanie...

Litwa zmienia zdanie ws. Polski. Po 25 latach

Znacząca zmiana Litwy wobec polskiej mniejszości. Po 25 latach przerwy przywrócono maturę z języka polskiego, której wyniki będą brane pod uwagę w rekrutacji na studia. Egzamin odbył się w tym tygodniu.

Manifestacja w obronie polskiej nauki na Litwie z 2011 rokuManifestacja w obronie polskiej nauki na Litwie z 2011 rokuŹródło: East News, fot: Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER
d2z90be
d2z90be

Matura z języka polskiego ma rangę egzaminu państwowego, a zatem uzyskana ocena zostanie uwzględniona przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

Przez ostatnie ćwierć wieku maturzyści szkół z polskich językiem nauczania egzamin z języka ojczystego zdawali jedynie na poziomie szkolnym, a jego ocena nie była brana pod uwagę nawet przy wstępowaniu na polonistykę na litewskich uczelniach.

- Dzień 18 czerwca jest dla nas dniem historycznym. Po cierpliwym i dociekliwym ćwierćwieczu wreszcie się udało przywrócić egzamin z języka ojczystego w naszych szkołach na należyty poziom – wyjaśniła Dzierżyńska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapytaliśmy o związki partnerskie. Temat podzielił Polaków

Zmniejszona ranga egzaminu z polskiego

W 1998 roku decyzją ówczesnego ministra oświaty Litwy ranga matury z języka ojczystego w szkołach mniejszości narodowych została obniżona do nieobowiązkowego egzaminu szkolnego. Decyzja ta wywołała oburzenie społeczności polskiej, która zebrała wówczas 25 tys. podpisów pod apelem do rządu o przywrócenie egzaminu. Zorganizowano też wielotysięczny wiec protestacyjny, ale postulat nie został spełniony.

d2z90be

Przez następne lata kwestia egzaminu maturalnego z języka ojczystego była podnoszona przez Polaków na wszystkich spotkaniach dotyczących oświaty na Litwie oraz w rozmowach polsko-litewskich.

Sprawa ruszyła, gdy w 2019 roku ministrowie oświaty Litwy i Polski podpisali deklarację w sprawie edukacji polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, która zakładała m.in. analizę możliwości wprowadzenia matury z polskiego jako języka ojczystego na poziomie państwowym na Litwie i zaliczenia wyniku egzaminu przy wstępie na uczelnie. Rok później podpisano harmonogram wdrożenia tego projektu.

Dzierżyńska podkreśla, że ważną decyzją była też udzielona w 2019 roku zgoda Wilna na sprowadzenie podręczników do nauczania języka polskiego z Polski.

- Dotychczasowe nasze podręczniki, wydane przed 20 laty, były moralnie przestarzałe i fizycznie sfatygowane. Sprowadzenie podręczników z Polski było bardzo wydatną pomocą przy przygotowywaniu się do egzaminu maturalnego – dodaje.

d2z90be

Dzierżyńska zwraca uwagę, że możliwość nauki z podręczników wydanych w Polsce, a także przywrócenie egzaminu maturalnego wzmocni poziom i jakość nauczania języka polskiego, który przez ostatnie lata "był spychany na margines i na co nie mogliśmy się zgodzić".

W tym roku polscy maturzyści musieli napisać rozprawkę na jeden z trzech tematów: "Indywidualizm – przejaw wielkości człowieka czy wyraz pychy?", "O jakich ważnych dla człowieka wartościach rozważają twórcy w dramatach?", "Interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta – Przesłanie Pana Cogito". Wyniki egzaminu będą znane 12 lipca.

Na Litwie jest około 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 12 tys. uczniów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2z90be
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z90be
Więcej tematów