ŚwiatLitwa i Polska wspólnie wobec Białorusi

Litwa i Polska wspólnie wobec Białorusi

Parlamentarzyści Polski i Litwy chcą wypracować wspólną politykę wobec władz Białorusi - głosi oświadczenie, przyjęte w sobotę w Wilnie na zakończenie XIII sesji polsko- litewskiego zgromadzenia parlamentarnego.

Dwudniowa sesja poświęcona była podsumowaniu pierwszego roku członkostwa obu krajów w UE.

"Dostrzegamy konieczność wypracowania wspólnej strategii prowadzenia polityki wobec władz Białorusi oraz dążenia do udzielania pomocy mającej na celu wspieranie w tym kraju społeczeństwa obywatelskiego. Obie strony potwierdzają celowość aktywnego, wzajemnego popierania się na forum UE w sprawie reakcji na posunięcia władz białoruskich różnego szczebla w związku z dyskryminacją mniejszości narodowych w tym kraju" - stwierdza się w przyjętym oświadczeniu.

Poza tym wyrażono satysfakcję, że oba kraje zasadniczo pomyślnie rozpoczęły nowy etap, jakim jest ich członkostwo w Unii. "Środki otrzymywane z funduszy Unii Europejskiej pozwalają stworzyć w obu krajach dobre warunki dla restrukturyzacji gospodarki, stać się zdolnymi do konkurowania uczestnikami wspólnego rynku. Po raz pierwszy w działalności Parlamentu Europejskiego jako pełnoprawni członkowie uczestniczą obywatele Polski i Litwy, współpraca których jest znacząca w obronie interesów naszych państw" - napisano w oświadczeniu.

Parlamentarzyści wyrazili wolę kontynuowania prac nad problemami dotychczas nierozwiązanymi. "Jesteśmy zgodni i mówimy jednym głosem, jeżeli chodzi o sprawy strategiczne, europejskie, kwestie współpracy polsko-litewskiej, natomiast ciągle istnieją nierozwiązane problemy dotyczące głównie oświaty polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce, ciągle aktualna jest kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie, a także zwrot ziemi na Wileńszczyźnie" - powiedział w sobotę PAP współprzewodniczący zgromadzenia, wicemarszałek Sejmu RP Tomasz Nałęcz.

Zaznaczył jednak, że "parlamentarzyści są bardziej grupą nacisku niż ciałem decyzyjnym". Wyraził jednak nadzieję, że "członkostwo w Unii i obowiązujące tam standardy przyspieszą rozstrzyganie tych problemów".

Prezydium zgromadzenia przyjęło też oświadczenie, w którym proponuje się wzniesienie w Wilnie pomnika ofiar zbrodni katyńskiej. "Teraz wiemy już na pewno, że wśród ofiar Katynia są też byli mieszkańcy Wilna i Wileńszczyzny, mieszkańcy Litwy. Ustalonych jest już około 200 nazwisk. Prezydium zgromadzenia, chcąc uczcić pamięć zamordowanych, proponuje wzniesienie w Wilnie pomnika ofiar Katynia" - napisano w oświadczeniu.

Aleksandra Akińczo

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)